20/11/2022
Baca Juniors BC 12 24 9 14 - 56 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 24 26 14 17 - 81 -

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο Αρισταίος!

Κυριακή βραδάκι 20 Νοεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, ο Αρισταίος με τα πολύ γρήγορα και ποιοτικά του γκαρντ έλεγξε το παιχνίδι από την αρχή και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 56 – 81 απέναντι στην Baca Juniors.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και με ηγέτη στην επίθεση τον Γ.Παούρη με 9 πόντους και Τούντα – Γκίνη να ακολουθούν με 4, ξέφυγε με double score (12 – 24). Για την Baca που άργησε να μπει στον ρυθμό του αγώνα, ξεχώρισε ο Τσαμποδήμος με δύο τρίποντα, με τον Γρίβα να βάζει άλλο ένα.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και με μπροστάρη τον Γρίβα με 6 πόντους και τον Γαργαλάκο σημείο αναφοράς σε άμυνα και επίθεση με 4, πλησίασαν 28-34. Στη συνέχεια ο Αρισταίος που μέχρι εκείνη την ώρα είχε τον Τούντα διακριθέντα με 5 πόντους, έσφιξε την άμυνα του, έκλεψε συνεχόμενες μπάλες και με τον αέρινο Γιώργο Παούρη να έχει 8 πόντους, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 33 – 50.

Έπεσαν οι ρυθμοί στην τρίτη περίοδο, με την Baca να προσπαθεί να πλησιάσει το σκορ με τον Κασφίκη πρώτο βιολί με 5 πόντους και Γαργαλάκο – Τσαμποδήμο να σκοράρουν από κοντά, ενώ η ομάδα του Δεμέναγα χωρίς να ανεβάσει υψηλές στροφές, με το δίδυμο Γκίνι με 5 και Β. Παούρη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, διαμόρφωσαν το 42 – 64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και μείωσαν με 4 πόντους του Μπίζου και καλάθια από Κασφίκη, Γρίβα και Σπεντζούρη, αλλά στην συνέχεια ο Γιώργος Παούρης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με καταπληκτικές ενέργειες και 14 ολόκληρους πόντους, διαμόρφωσε το τελικό 56 – 81 για τον Αρισταίο, που τον κρατάει μόνο πρώτο και αήττητο στην βαθμολογία.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Παούρης με 35 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Baca είχε 17/40 δίποντα , 4/22 τρίποντα, 10/12 βολές, κατέβασε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Ο Αρισταίος είχε 27/56 δίποντα ακόμα 6/18 τρίποντα, 9/16 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Baca Juniors(Κασφίκης): Γαργαλάκος 9(15ρ.), Γρίβας 17, Κασφίκης 7, Κατσιάδας 3, Μπίζος 5, Σπεντζούρης 3, Τσαμποδήμος 12.

Αρισταίος(Δεμένεγας): Gjini 12, Βρεττός 3, Μήτσικας 6(11ρ.), Β. Παούρης 7(14ρ.), Γ. Παούρης 35(11ρ.), Τούντας 14(8ρ.), Ψημίτης 4.

Τι μας άρεσε: Το πυραυλοκίνητα γκαρντ του Αρισταίου και το πολύ καλό κλίμα της αναμέτρησης.