31/05/2024
Peteenagers BC 19 13 8 15 - 55 -
EAGLES 11 11 17 11 - 50 -

Επιβίωσαν από το θρίλερ και κλείδωσαν τα Play Offs οι ''πετεινοί''

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο Promitheas Park, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Peteenagers επικράτησαν των Eagles (55-50) και έκαναν ένα πολύ καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα Play Offs του Basketaki Patras. Η ομάδα του Μέμου Λέζου εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της και έριξε στο καναβάτσο τους μαχητικούς Eagles, οι οποίοι μετά από αυτή την ήττα πολύ δύσκολα μπορούν να πλασαριστούν στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό δεκάλεπτο. Στην Α' περίοδο, οι ''πετεινοί'' μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 19-11, έχοντας για άλλο ένα ματς σε εξαιρετική κατάσταση τον Ζαβέρδα, ωστόσο οι Αετοί άλλαξαν την άμυνά τους στο Β' δεκάλεπτο, είχαν σε φοβερή μέρα τον Κολοτούρο και με ένα επιμέρους σκορ 8-17 γύρισαν το ματς και πήγαν στην ανάπαυλα με βραχεία κεφαλή (27-28).

Στην επανάληψη, οι πετεινοί ήταν καλύτεροι και κυριάρχησαν στα σημεία, παρά το γεγονός πως δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να αποσπαστούν. Εκμεταλλευόμενοι την καλή τους άμυνα, δέχτηκαν μόλις 22 πόντους σε όλο το Β' μέρος και με τους Ζαβέρδα και Ασπρούλια να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, έφτασαν στο ροζ φύλλο, με το τελικό 55-50 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο μονομάχων.