02/10/2023
Patras LakiStars 16 18 13 12 - 59 -
EAGLES 16 13 14 20 - 63 -

Επιβίωσαν στο θρίλερ οι «Αετοί»

Ένα φοβερό παιχνίδι έλαβε χώρα στο «Promitheas Park», με συναρπαστική εξέλιξη και δύο ομάδες που τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Οι νεοσύστατοι Eagles ήταν αυτοί που στο τέλος πανηγύρισαν την πρόκριση, η οποία ήρθε με θριλερικό τρόπο, απέναντι στους έμπειρους και ιδιαίτερα ενισχυμένους Lakistars, με σκορ 59-63. Πρωταγωνιστής ήταν ο Τσώλος, ενώ από την άλλη σπουδαίο ματς έκαναν ο Φραγκούλης και ο Χριστοδουλόπουλος.

Ο αγώνας φάνηκε από το ξεκίνημά του ότι θα έχει συναρπαστική εξέλιξη καθώς οι δύο ομάδες είχαν μοιρασμένα τα καλά τους διαστήματα. Οι μεν Lakistars, έπαιζαν με ξεκάθαρη στόχευση κοντά στο καλάθι, με τους Φραγκούλη και Χριστοδουλόπουλο να κάνουν εξαιρετική δουλειά, την ώρα που οι «αετοί» έπαιζαν περισσότερο isolation και με μακρινά σουτ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία, ενώ στο Β' δεκάλεπτο, τα τρίποντα του Φραγκούλη άλλαξαν το momentum και οι πρωταθλητές της Development League έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (34-29).

Στην επανάληψη, οι Lakistars κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του Β' ημιχρόνου, με τον πολύ επιδραστικό Xριστοδουλόπουλο να τους κρατάει μπροστά στο σκορ μέχρι και 13 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο, ο εντυπωσιακός Τσώλος, πέτυχε ένα εκπληκτικό step back τρίποντο και διαμόρφωσε το 59-61, δίνοντας μετά από πάρα πολλή ώρα το προβάδισμα στους «αετούς». Οι Lakistars δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο στη συνέχεια και έτσι οι Eagles πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο και μαζί την πρόκριση.