15/01/2024
Powerpuff Boys 13 5 8 13 13 52 -
Athens Bucks 9 6 19 15 11 50 -

Επιβίωσαν στη παράταση οι Powerpuff Boys!

Σε ένα ματς με τρομερή εξέλιξη οι Powerpuff Boys ήταν εκείνοι που κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από τον Άγιο Νικόλαο καθώς επικράτησαν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης επί των Athens Bucks με 52-50. Έτσι έπειτα από 3 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη, οι Powerpuff Boys επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα φτάνοντας στο 10-6. Οι Athens Bucks από τη μεριά τους γνώρισαν τη 10η ήττα της σεζόν στην Development League (6-10).

Στα πρώτα λεπτά του ματς οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν μπροστά με 2-7. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά στο ματς, άρχισαν να ανεβαίνουν και πλησίασαν στο 8-9. Ο Καστρίσιος με τρίποντη εκτέλεση έκανε την ανατροπή για το 11-9, ενώ ο Παπαϊωάννου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 13-9 με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο το θέαμα ήταν αρκετά κακό και η παραγωγικότητα των δύο ομάδων «φτωχή». Οι Powerpuff Boys έφτασαν στο +7(16-9), αλλά Αποστολόπουλος και Βερώνης έβγαλαν αντίδραση από την άλλη πλευρά και έφεραν την ομάδα τους στον πόντο για το 16-15. Οι γηπεδούχοι πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου έχοντας στα χέρια τους ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων, με το σκορ να δείχνει 18-15.

Μετά την ανάπαυλα οι Athens Bucks παρουσίασαν καλύτερη εικόνα, με τους Λυραντωνάκη, Βερώνη και Αποστολόπουλο να βγαίνουν μπροστά και να φέρνουν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (18-28). 6 λεπτά χρειάστηκε να περάσουν στη περίοδο για να βρουν το πρώτο τους καλάθι οι γηπεδούχοι, με τον Παπαϊωάννου να βάζει τέλος στην «αφλογιστία» (20-28). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά και μία διαφορά 8 πόντων (26-34).

Οι Powerpuff Boys βρήκαν τρόπο να μπουν ξανά στο ματς, με τον Σταμπουλτζίδη να παίρνει προσπάθειες και να βρίσκει σημαντικούς πόντους και κάπως έτσι το ματς έγινε ντέρμπι. Ο ίδιος λίγο πριν το τέλος έκανε το 37-37, ενώ ο Βερώνης με «κρύο αίμα» ευστόχησε στις δύο βολές του για το 37-39 με 9,7 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Παπαϊωάννου, ο οποίος σηκώθηκε για τρεις και κέρδισε τελικά το φάουλ που τον έστειλε στη γραμμή. Ο ίδιος, όμως, έκανε το 2/3, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και έτσι το 39-39 πήγε το ματς στη παράταση.

Στη παράταση οι Athens Bucks βρέθηκαν στο +5(41-46), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, έκαναν την ανατροπή με τον Αθανασόπουλο και τον Παπαϊωάννου, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-46. Αποστολόπουλος και Σταμπουλτζίδης με μία βολή ο καθένας έγραψαν το 51-47, ενώ ο Βερώνης με τρίποντο κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του (51-50). Έπειτα από την επαναφορά κύλησαν σημαντικά δευτερόλεπτα στο ρολόι και το φάουλ στον Σαμοΐλη έγινε με το χρονόμετρο να δείχνει 0,1 για το τέλος. Ο Σαμοΐλης έβαλε τη μία, έχασε τη δεύτερη και το 52-50 ήταν το τελικό σκορ που έφερε τη νίκη στους Powerpuff Boys.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Παπαϊωάννου με 14 πόντους, 1 κλέψιμο και 11 ριμπάουντ. Από τους Athens Bucks ξεχώρισε ο Αντώνης Κωνσταντουδάκης με 7 πόντους, 16  ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Powerpuff Boys μέτρησαν 15/50 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 4/11 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 18 ασίστ, 14 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Athens Bucks είχαν 14/40 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 10/18 βολές, 54 ριμπάουντ, 8 ασίστ, όπως και 9 κλέψιματα, 21 λάθη και 4 μπλοκ.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Αθανασόπουλος 2(9ρ.), Διάκου 12(9ρ.), Καστρίσιος 6(4ρ.), Παπαϊωάννου 14(11ρ.), Ράουατ 5(1ρ.), Σαμοΐλης 1(7ρ.), Σταμπουλτζίδης 12(4ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 10(5ρ.), Βερώνης 18(8ρ.), Γκορίτσας, Δανιάς 4(11ρ.), Κωνσταντουδάκης 7(16ρ.), Λυραντωνάκης 7(4ρ.), Χριστόπουλος 4(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη του παιχνιδιού.