21/11/2022
Bar Χελώνα - 14 9 15 - 42 -
BEGOU.. LUCKY 7 6 7 18 - 46 -

Eπιβίωσε στην παράταση το Begoulucky

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να αναδείξει νικητή, το Begoulucky κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Bar Xelona (42-46, 38-38 κ.δ) και έκανε το 2x2 στο Basketaki Patras Cup.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ άστοχες, με ενδεικτικό το γεγονός πως επί 8 λεπτά δεν σημειώθηκε καλάθι. Τελικά, με ένα προσωπικό ξέσπασμα του Μπαλάση στο τελευταίο δίλεπτο, το Begoulucky προηγήθηκε με σκορ 7-0, αφήνοντας τη Bar Xelona χωρίς καλάθι στην Α' περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε άρδην η εικόνα του παιχνιδιού. Η Bar Xelona, με πρωταγωνιστές του Λίτη και Σταθόπουλο άρχισε σταδιακά να...λύνεται στο επιθετικό κομμάτι και να ανατρέπει το παιχνίδι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ (14-13).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παρουσιάζουν μια «δυσκοίλια» επιθετικά εικόνα, με τις άμυνες να κυριαρχούν στο ματς, σε όλη τη διάρκειά του. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν να προηγούνται με 6 πόντους (23-17), όμως με ένα απίστευτο τρίποντο του Μπαλάση με την εκπνοή, το Begoulucky μείωσε στους 3 (23-20)

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε εντυπωσιακές ανατροπές και διακυμάνσεις, με τις δύο ομάδες να καταθέτουν την ψυχή τους στο παρκέ για τη νίκη. Με τη Bar Xelona να προηγείται με 3 (38-35, στο 39'), ο Μπαλάσης πέτυχε ακόμα ένα δύσκολο, μαρκαρισμένο τρίποντο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Begoulucky είχε την ψυχολογία και το μομέντουμ και κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη. Καθοριστικός ήταν ο Αργύρης Τακουμάκης, ο οποίος με 4/4 στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιώργος Βαρής, με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, σε ένα εντυπωσιακό double double. Στον αντίποδα, ξεχώρισε ο Κωσταντίνος Σταθόπουλος, με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Bar Xelona oλοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12/48, 2/29 τρίποντα και 12/24 βολές. Μέτρησε ακόμα 56 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 7 μπλοκ και 21 λάθη. Από την άλλη, το Begoulucky είχε 12/48 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 10/17 βολές. Πρόσθεσε ακόμα 60 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 20 λάθη.

Bar Xelona: Λίτης 6, Λαθούρος 8, Λαμπρόπουλος 5, Μουλαγιάννης 4, Σίνος 2, Σινογιώργος 0, Σπανός 6, Σταθόπουλος 11, Τσίρος 0

Begoulucky: Αθανασόπουλος 2, Αυγερινός Γ. 0, Αυγερινός Π. 2, Βαρής 10, Γκοτσόπουλος 7, Κανελλόπουλος 0, Μπάρκουλας 0, Μπαλάσης 13, Παυλάτος 0, Σκαρτσιάρης 0, Τακουμάκης 7, Τριανταφύλλου 5

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των δύο ομάδων, που έδωσαν τα πάντα στο παρκέ για τη νίκη