18/12/2021
Tsouvalia 13 13 22 12 - 60 -
Reptors 12 9 9 14 - 44 -

Επιβλητικά Tsouvalia ανέβηκαν στο 7-2!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena τα Tsouvalia (6-2) υποδέχθηκαν τους Rapetors (5-3) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και επικράτησε δίκαια με 60 – 44, έχοντας παράλληλα σημαντική επιθετική πολυφωνία. Υποχώρησαν στο 5-4 οι Rapetors που πλήρωσαν τις απουσίες τους και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ.

Ξεκίνημα στο ματς με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ταυτόχρονα τα πατήματά τους. Οι τυπικά γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές σκόραραν με 5 διαφορετικούς παίκτες, ενώ ο Κώστας Σωτηρόπουλος (5π.) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο επιθετικό κομμάτι. Στην αντίπερα όχθη, εκπληκτικός ήταν στα πρώτα λεπτά ο Μάριος Δόβας, σκοράροντας 7 πόντους με 1 τρίποντο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-12.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο και το ματς παρέμεινε ισορροπημένο. Οι Θοδωρής Κοτσιλίνης (5π. με 1 τρίπ.) και Κώστας Ανδρικόπουλος (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τα Tsouvalia που διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Επιθετική πολυφωνία για τους Rapetors που βρήκαν στήριγμα σε πολλούς διαφορετικούς παίκτες και κρατήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Σκορ ημιχρόνου, 26-21.

Μετά την ανάπαυλα, τα Tsouvalia εμφανίστηκαν αποφασισμένα να τελειώσουν το ματς και κατάφεραν. Με επιθετικό κρεσέντο του Κ. Ανδρικόπουλου (9π.) στα πρώτα λεπτά και τον Βάιο Καλύβα (7π. με 1 τρίπ.) να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας. Χαμηλή παραγωγικότητα από πλευράς Rapetors, με τον Κώστα Παπαγεωργίου (6π.) να είναι ιδιαίτερα εύστοχος σε αυτό το χρονικό σημείο.

Παρά τα μεγάλα σουτ του Αντώνη Αντωνόπουλου, οι Rapetors δεν μπόρεσαν να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση. Τα Tsouvalia διαχειρίστηκαν υποδειγματικά την υπέρ τους διαφορά και απλοποίησαν ακόμα περισσότερο την υπόθεση νίκη, προσδίδοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο τέλος του αγώνα τα Tsouvalia είχαν 22/62 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 7/8  βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Rapetors είχαν 11/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 6 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Αντωνόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ράπτης 6 (16 ριμπ., 3 ασί.), Κυριακίδης 7 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Κοτσιλίνης 5 (1 τρίπ.), Ανδρικόπουλος 13 (9 ριμπ.), Φουρτούνης 10 (8 ριμπ., 3 ασί.), Σωτηρόπουλος 8 (6 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ., 2 μπλοκ).

Rapetors (Δόβας) : Αντωνόπουλος 16 (5 ριμπ., 4 τρίπ.), Καραμαλέγκος 4 (7 ριμπ.), Πατούλιας 7 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Καίσαρης (5 ριμπ.), Δόβας 9 (1 τρίπ.), Παπαγεωργίου 8 (7 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία των νικητών.