22/01/2023
Akarnania Warriors 12 16 11 24 - 63 -
Emporio Armani 12 11 8 10 - 41 -

Επιβλητική νίκη για τους Warriors

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Ακαρνανία Warriors απέναντι στους πρωταθλητές Emporio Armani που παρουσιάστηκαν ωστόσο με πάρα πολλές απουσίες.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ άστοχες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και συμβάδιζαν στο σκορ σε όλο το δεκάλεπτο σκοράροντας μόνο κοντά από το καλάθι. Το 12 – 12 έμοιαζε φυσιολογική εξέλιξη για τις 2 ομάδες.

Το 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, ωστόσο οι Warriors έβγαλαν αιφνιδιασμούς και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι 7 πόντους. Οι πρωταθλητές αντέδρασαν με προσπάθειες των Μπαλωμένου, Σβίγγου, Κοκοτού και του νέου τους παίκτη Καρακώστα μειώνοντας προς στιγμήν στους 2. Η ποιότητα του Τσάσση όμως με την βοήθεια του Κωτσή που οργάνωνε και του Δρακούση που εκτελούσε έφεραν το προβάδισμα στους 5 για την ομάδα τους στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Warriors να προσπαθούν ξανά να τρέξουν και να πετυχαίνουν καλάθια μέσα από τη ρακέτα χωρίς όμως οι Armani να μπορούν πλέον να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό. Παρόλα αυτά έμεναν στο παιχνίδι μιας και η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 7 πόντους.

Η τελευταία περίοδος όμως εξελίχθηκε σε παράσταση για μια ομάδα μόνο και αύτη ήταν οι Ακαρνανία Warriors. Οι Armani αποσυνδέθηκαν πλήρως με το καλάθι και η διαφορά έφτασε γρήγορα στους 20 πόντους μιας και η Ακαρνανία ευτύχησε να βρει σκορ από πολλούς παίκτες της. Οι προσπάθειες του Καρακώστα και του Κοκοτού δεν κατάφεραν τελικά να μειώσουν τη διαφορά μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Μεγάλη εμφάνιση και Bettson Mvp ο Χρήστος Τσάσσης με 21 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Από την άλλη πλευρά ο Κοκοτός 12 και ο Καρακώστας με 14 προσπάθησαν όσο άντεχαν για τους Armani.

Τι μας άρεσε:  Οι Warriors επικράτησαν εύκολα τελικά μιας και βρήκαν σκορ από όλους σχεδόν τους παίκτες τους και επιπρόσθετα έβγαλαν και εντυπωσιακές φάσεις

Τι δε μας άρεσε: Οι Armani παρουσιάζονται αγνώριστοι στις τελευταίες αγωνιστικές και δείχνουν ότι χρειάζονται ενίσχυση

Akarnania Warriors (Χρήστος Τσάσσης):  Δρακούσης 17 (1), Κωτσής 3 (1), Μπιτσικώκος 4, Πετρέκας, Τσάσσης 21, Μπαρμπάκης 2, Αντωνιάδης 6, Τακτικός 10.

Emporio Armani:  (Σβίγγος Νίκος):  Κάππας 2, Καραγιάννης, Καρακώστας 14, Κοκοτός 12 (1), Μπαλωμένος 3 (1), Παπαθέου 2, Σβίγγος 8.