05/10/2021
Collectors 15 18 28 16 - 77 -
Kolosos Dunk n' Donuts 12 14 8 13 - 47 -

Επιβλητική πρόκριση για τους Collectors!

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ οι Collectors, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 13ου ομίλου του Basketaki Cup κέρδισαν εύκολα τον Κολοσσό με 77-47!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Collectors στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Κυριάκου και 4 του Αγγελομάτη, προηγήθηκαν με 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Ζαμπούρα – Χουλιαρά να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 12-12. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Διφτόπουλος με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 31-21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 33-26, χάρη σε 5 πόντους του Κυριάκου, 4 του Αγγελομάτη και τρίποντο του Αλέξανδρου Τσατσάνη. Τον Κολοσσό κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Χουλιαράς (5π), Καραμπεσύνης (3π) και Κουβάρογλου (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Collectors πάτησαν γκάζι και με δράστες στην επίθεση τους Κονδύλη (8π), Τάκη Τσατσάνη (7π) και Αλέξανδρο Τσατσάνη (3π), ξέφυγαν στους 27, 61-34. Δεν μπόρεσε η παρέα του Ζαμπούρα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Ρούσση και το τρίποντο του Κουβάρογλου. Σκορ τρίτης περιόδου 61-34!

Με την διαφορά στους 27, 61-34, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι Συλλέκτες έφτασαν άνετα στη νίκη με 77-47, έπειτα από 8 νέους πόντους του Κονδύλη και 5 του Αγγελομάτη. Για τον Koloso Dunk n' Donuts στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ρούσσης και Μιχαηλίδης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές, 23/50 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 13/42 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Collectors ο Κονδύλης με 16 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Κολοσσού ο Κουβάρογλου με 10 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Collectors (Χαραλαμπόπουλος): Λαγός 2, Τσατσάνης Α. 9 (2), Αγγελομάτης 15 (1), Παπαγιάννης 4, Τσατσάνης Τ. 9 (1), Κονδύλης 16 (1), Κλεισούρας 1, Κυριάκου 13, Παπαδόπουλος, Διφτόπουλος 6 (1), Σαβέριος 2

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Ρούσσης 11 (1), Μιχαηλίδης, Καραμπεσύνης 5 (1), Χουλιαράς 10, Τσακαλίδης 4, Κουβάρογλου 10 (2), Ζαμπούρας 7 (1), Παλλαντζάς

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Collectors!