14/07/2024
Saint Pauli 16 7 7 16 - 46 -
Brothers United 18 25 10 9 - 62 -

Επιβλητική πρόκριση για τους Brothers!

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βγάζουν εκατέρωθεν ενέργεια και τους Brothers να έχουν μικρό προβάδισμα με 16 – 18. Η Saint Pauli οδηγούσε την κούρσα στη μεγαλύτερη διάρκεια με 7 πόντους του Λεμονίδη και 6 του Κοκκινίδη, με τους Πράσινους με μπροστάρη τον Κουτουζή με 8 πόντους και 4 του Πίτου να προσπερνούν με ένα καλάθι.

Οι Brothers ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με άμυνα από γρανίτη καθώς δέχτηκαν μόλις 7 πόντους και μεγάλη παραγωγικότητα στην επίθεση με 25, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το οπλοπολυβόλο Κουτουζής με 11 πόντους και ο πάντα πολύτιμος Πίτος με 7 ήταν τα πρώτα βιολιά των φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη, η Saint Pauli που έχασε τα αυγά και τα πασχάλια, είδε τους Λίγγρη με 4 πόντους και Μόνο με τρίποντο να ματώνουν το διχτάκι.

Οι ρυθμοί έπεσαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και τους φιλοξενούμενους να μη δυσκολεύονται να κρατούν απόσταση ασφαλείας. Λεμονίδης με τρίποντο και Πιτένης – Κοκκινίδης τους πόντους για τους τυπικά γηπεδούχους, με Μπιτζή με 5 και Κουτουζή με 3 πόντους αντίστοιχα να κουβαλούν την επίθεση των πράσινων, για το 30-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καραμπά προσπάθησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις και μείωσε αρκετά με αιχμή του δόρατος τον Λεμονίδη με 5 πόντους, ενώ οι Βrothers που έκαναν συντήρηση δυνάμεων με τρίποντες βόμβες από Αβούρη και Καράμπελα, διαμόρφωσαν το τελικό 46 – 62.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παύλος Κουτουζής με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Saint Pauli(Καραμπάς): Γρηγοράκης 2, Κοκκινίδης 9, Λίγγρης 6, Λεμονίδης 16(10ρ.), Μόνος 5, Πιτένης 5(9ρ.), Σερεβέτας, Τζοβάρας 3.

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 5(7ρ.), Κακκαβάς 2, Καράμπελας 3, Κατραντζής 10, Κουτουζής 23(7ρ.), Μπιτζής 10(16ρ.), Πίτος 9(8ρ.).

Τι μας άρεσε:Η τρομερή αμυντική προσήλωση που έδειξαν οι παίκτες των νικητών!