20/05/2023
Titans 8 14 19 16 - 57 -
Couvaliers 21 17 18 15 - 71 -

Επιβλητικοί οι Couvaliers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master Summer League, οι Couvaliers πραγματοποίησαν τη δεύτερη νίκη, καθώς έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Titans με σκορ 57-71! Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 2-2 και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν τους Beerokoillers. Στον αντίποδα, οι Titans παρέμειναν χωρίς νίκη στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, καθοδηγήθηκαν με μαεστρικό τρόπο από τον Κούκη και με τον Γκούφα(8π) να αναλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος της επίθεσης, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 8-21! Στην αντίπερα όχθη, οι Πόγκας και Γκούφας είχαν από 4 πόντους! Στα αξιοσημείωτα τα 7 ριμπάουντ του Κούκη!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι Couvaliers ανέβασαν την απόδοση τους, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, ήταν εύστοχοι έξω από τη γραμμή των 6.75 και με τον Κούκη να πετυχαίνει 7 πόντους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 22-38! Από την πλευρά των Titans, o Γιάννης Ηλιαδάκης πρόσθεσε ακόμη 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να βγάλουν αντίδραση, όπερ και εγένετο, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 19-18! Ο Μαγγουρίδης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 6 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 5. Στον αντίποδα, ο Φάτσια φώναξε παρών κάτω από τα δύο καλάθια, πετυχαίνοντας 8 πόντους. Η προτελευταία στροφή έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-56!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Couvaliers άντεξαν στη πίεση που τους άσκησαν οι Titans, κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 57-71!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Άγγελος Κούκης με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Ηλιαδάκης είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι Couvaliers είχαν 17/42 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 13/22 βολές, 52 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/43 δίποντα, 4/31 τρίποντα, βολές 5/11, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη .

Titans(Ηλιαδάκης): Γιάννης Ηλιαδάκης 19, Μούρτος 2, Καρατσόλης 2, Βασιλάκης, Πασσάς 7, Πόγκας 13, Μαγγουρίδης 8, Τριανταφύλλου 6, Μπαμπάτσικος, Ευάγγελος Ηλιαδάκης.

Couvaliers(Κούκης): Γκούφας 16, Κούκης 15, Αθανασόπουλος 2, Τσιρδήμος 1, Γάτσια 19, Καζάνης 10, Χριστοδούλου 8.

Τι μας άρεσε: Ο υποδειγματικός τρόπος που καθοδηγησε την ομάδα του ο Κούκης!