28/12/2022
Tebelwolves 3 10 8 17 - 38 -
Titans 16 16 18 6 - 56 -

Επιβλητικοί οι Titans!

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησαν το 2022 οι Titans, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν εύκολα τους Tebelwolves με 38-56 στο κλειστό του ΣΕΦ και εδραιώθηκαν στις θέσεις που οδηγούν στα playoff!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Titans στο παιχνίδι, καθώς με 8 συνεχόμενους πόντους του Αποστόλη Μιχάκη Και τρίποντα των Γλαράκη - Παντελή Μιχάκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 3-16. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Κυριακίδης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Κυριαζής.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 8 πόντους του Γιάννη Ηλιαδάκη και τρίποντα των Αποστόλη Μιχάκη - Πόγκα, έφτασαν την διαφορά στους 23, 9-32. Το μόνο που κατάφεραν οι Tebelwolves ήταν να μειώσουν στους 19, 13-32, με τον Κυριαζή να σκοράρει 5 πόντους και τον Τζερεμέ να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Τιτάνες", αφού με 7 πόντους του Κατσιφή και 5 του Γιάννη Ηλιαδάκη, ξέφυγαν στους 29, 21-50! Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βρουν ρυθμό, με τον Κορδαλή να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 21-50!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η παρέα του Βασιλάκη έφτασε εύκολα στη νίκη με 38-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μούρτου και Καρατσόλη. Για τους Tebelwolves στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κυριαζής, Κυριακίδης και Καραγρηγορίου, μαζεύοντας έτσι την διαφορά της ήττας!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 11/42 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 9/42 δίποντα και 11/27 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κυριαζής με 15 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 4/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 3/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καρπούζος 2, Μασοκώστας 2, Κορδαλής 4, Κυριαζής 15 (1), Καραγρηγορίου 5 (1), Αδαμόπουλος, Τζερεμές 3 (1), Κυριακίδης 7 (1), Κασβής

Titans (Βασιλάκης): Γλαράκης 5 (1), Ηλιαδάκης Γ. 15 (3), Ηλιαδάκης Β., Μιχάκης Π. 5 (1), Μιχάκης Α. 11 (3), Πασσάς 4, Καρατσόλης 2, Μούρτος 4, Πόγκας 3 (1), Κατσιφής 7 (2)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Titans από την περιφέρεια στο πρώτο μέρος!