06/06/2022
Uncle Drew 23 23 11 31 - 88 -
The Dreamers 11 9 9 7 - 36 -

Επιβλητικός ο Uncle Drew!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Uncle Drew στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική συνέτριψε τους Dreamers με 88-36 στο κλειστό του Κολωνού!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Uncle Drew στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Στρατηγαρέα, δύο τρίποντα του Βαρβαρίδη και 5 πόντους του Παπαμαστοράκη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 12 πόντων, 23-11. Ο Φράγκος Παπακωνσταντίνου με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Μανασής και Παναγόπουλος.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Παπαμαστοράκη, 7 του Πούρου, 5 του Βαρβαρίδη και τρίποντο του Στρατηγαρέα, οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα πόντων 26 πόντων, 46-20. Δεν μπόρεσαν οι Dreamers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Καμπιώτης.

Πιο ισορροπημένη η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους κίτρινους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Παπαμαστοράκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +28, 57-29. Ο Παναγόπουλος με 5 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης της παρέας του Παπαδόπουλου σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 είχαν οι Κοντός και Διονύσης Παπακωνσταντίνου.  Σκορ τρίτης περιόδου 57-29!

Με την διαφορά στους 28, 57-29, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι ο Uncle Drew έφτασε εύκολα στη νίκη με 88-36, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βαρβαρίδη, Στρατηγαρέα, Πούρο, Παπαμαστοράκη  Κανδηράκη, Κούβαρη και Βλυσσίδη. Για τους Ονειροπόλους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε ο Καμπιώτης, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 21/34 δίποντα και 12/29 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/4 βολές, 12/36 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp του Uncle Drew ο Παπαμαστοράκης με 23 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Dreamers ο Φράγκος Παπακωνσταντίνου με 9 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Uncle Drew (Μπονάτσος): Κανδηράκης 8 (1), Βαρβαρίδης 19 (3), Πούρος 15 (2), Στρατηγαρέας 15 (3), Παπαμαστοράκης 23 (2), Βλυσσίδης 4, Κούβαρης 4

Dreamers (Παπαδόπουλος): Γραικούσης, Καμπιώτης 12 (2), Παναγόπουλος 7 (1), Κοντός 2, Παπακωνσταντίνου Κ. 2, Φουντάς, Παπακωνσταντίνου Φ. 9 (1), Μανασής 2, Κωνσταντέλος, Γιωργάς, Παπακωνσταντίνου Δ. 2

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Αδάμ Παπαμαστοράκη στο φινάλε του αγώνα!