25/10/2022
ThunderDogs 24 11 19 10 - 64 -
ReTirees 19 27 20 24 - 90 -

Επιβλητικοί οι ReTirees!

Το βραδάκι της Τρίτης 26 Οκτωβρίου στον Κολωνό, οι ReTirees έπιασαν υψηλή απόδοση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και επικράτησαν εύκολα με 64 – 90 απέναντι στους Thunderdogs που μπήκαν στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με πολύ διάθεση να τρέξουν μέσα στο παρκέ, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και τους Thunderdogs να έχουν το προβάδισμα 24- 19. Οι γηπεδούχοι χτυπούσαν κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με Πρισιμιτζάκη με 8 και Αθηναίο με 7 πόντους αντίστοιχα να δείχνουν ασταμάτητοι στην επίθεση, ενώ τους φιλοξενούμενους που έκαναν ξεσπάσματα, κρατούσαν κοντά η τριάδα Cramer με 6 και Μαθιουδάκης – Στόλης με 4 πόντους.

Οι ReTirees διάβασαν το παιχνίδι των αντιπάλων τους, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 35 – 46. Ο καυτός Σκοπελίτης με 11 πόντους και ο δαιμόνιος Cramer με 7, ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Μέξα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 και τον Στόλη να πετυχαίνει ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους που δεν πατούσαν καθόλου καλά σε αυτή την περίοδο, ξεχώρισε ο Αθηναίος με 4 πόντους, με τον Σέργη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Υψηλό το σκορ και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πιάνουν πολύ καλή απόδοση επιθετικά και τους ReTirees να συνεχίζουν να προηγούνται με 54 – 66. Αθηναίος με 5 πόντους και Πίνας-Παπαγεωργίου με τρίποντα προσπάθησαν κυρίως να γυρίσουν το ματς για τους Thunderdogs, όμως ο Κουσούλης έβγαζε λαγούς από το καπέλο και με νέο πρωταγωνιστή τον Μέξα με 8 πόντους και βοήθειες από Μαθιουδάκη(6),Τσιλάβη, κράτουσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κουσούλη δεν ξεκόλλησε το πόδι από το γκάζι, έπαιξε ωραίο και γρήγορο μπάσκετ και με την τριάδα Cramer,Στόλη, Σαρρή να βάζουν από 5 πόντους, διαμόρφωσε το τελικό 64 – 90. Για τους γηπεδούχους πάλευαν Πρισιμιτζάκης και Αθηναίος με 5 πόντους έκαστος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Justin Cramer με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αθηναίος με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Thunderdogs είχαν 19 / 42 δίποντα, 4 / 21 τρίποντα, 14 / 23 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι ReTirees είχαν 29 / 50 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 33 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Thunderdogs(Παπαγεωργίου):Αθηναίος 21(13ρ.), Γκούρας, Δημακαρέας 7(7ρ.), Πίνας 3, Παπαγεωργίου 3, Πρισιμιτζάκης 17(8ρ.), Σέργης 3, Σεφέρης 10(6 ασίστ).

ReTirees(Κουσούλης): Cramer 18(7ρ-7 ασίστ), Γιαμαίος 5, Μέξας18, Μαθιουδάκης 12(7ρ.), Σκοπελίτης 15(8ρ.), Στόλης 12, Τσιλάβης 5(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο εγκέφαλος Cramer, ο έμπειρος Σκοπελίτης, το κρυφό χαρτί Μέξας και το δίδυμο ψηλών των Thunderdogs.