23/09/2024
Paliagoura 11 7 5 11 - 34 -
Miami Heets 19 12 14 17 - 62 -

"Έπνιξαν" τα Paliagoura οι Heets!

Δύο στα δύο για τους Miami Heets στα σαλόνια της Elite League by Novibet, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική συνέτριψαν με 34-62 τα Paliagoura, παίζοντας ασφυκτική άμυνα για τρία δεκάλεπτα!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Miami Heets κατάφεραν με 6 πόντους του Γιώργου Αναστασίου, 5 του Σωτηρέλλου και 3 του Αργυρούλη, να προηγηθούν με 7-19. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 8, 11-19, μετά από 4 βολές του Αβανίδη και 3 πόντους του Κοκαλιά.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η δεύτερη περίοδος, εκεί όπου με ακόμη 6 πόντους του Σωτηρέλλου οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 18-31. Ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσαν να βρουν ρυθμό τα Paliagoura, χάνοντας πάρα πολλές βολές, με τον Κοκαλιά να τραβάει το κουπί στην επίθεση πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Σάμιου να έχει τον πλήρη έλεγχο και με 7 συνεχόμενους πόντους του Δρίτσα και τρίποντο του Νίκου Αναστασίου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, 23-45. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για την ομάδα του Δράκου σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Αβανίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 23-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Miami Heets έφτασαν εύκολα στη νίκη με 34-62, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Σουραβλά, Παπαδόπουλου, Δρίτσα, Σωτηρέλλου και Γιώργου Αναστασίου. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αβανίδης, Σαραντόπουλος και Μούσουρας.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κοκαλιάς με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/8 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP για τους Miami Heets ο Σωτηρέλλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 12, Καλογιάννης, Κασκάνης 4, Κοκαλιάς 10, Κωνσταντινίδης 1, Μούσουρας 5 (1), Ρουμελιώτης, Τομαράς, Σαραντόπουλος 2

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου Γ. 10, Αναστασίου Ν. 5 (1), Αργυρούλης 7, Βαντής, Βούλγαρης 2, Δρίτσας 9 (1), Κούρκουλος 3, Παπαδόπουλος 3 (1), Σουραβλάς 8 (1), Σωτηρέλλος 13 (1), Ταγματάρχης 2

Τι μας άρεσε: Η τρομερή άμυνα των Heets!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές των δύο ομάδων, αλλά και η αστοχία των πράσινων!