16/04/2022
Δεν έχει 22 22 15 20 - 79 -
Salo Nics 17 14 23 15 - 69 -

Επόμενη στάση ημιτελικά για τους Δεν Έχει!

Φοβερή ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στους Δεν έχει και τους Salo Nics η οποία έκρινε νικητές τους Δεν έχει με σκορ 79-69 και εξασφάλισαν την θέση τους στα ημιτελικά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό καθώς οι δύο ομάδες μοιράστηκαν αρκετά τις φάσεις , όμως οι Δεν έχει κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά με το γρήγορο παιχνίδι που ήθελαν να επιβάλλουν και έτσι με τον Καλπαξίδη να ευστοχεί σχεδόν σε κάθε σουτ η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους όμως με ένα καλάθι και φάουλ του Λιούκα η διαφορά θα μειωθεί στους 5 με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 22-17. Οι Salo Nics όμως μπαίνοντας αρκετά δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με ένα ακόμη καλάθι φάουλ του Λιούκα η διαφορά θα φτάσει στον έναν πόντο 6 λεπτά πριν από το τέλος. Στην συνέχεια μια τρίποντη βόμβα του Νίκου Μυλωνά καθώς και όμορφα καλάθια του Καλπαξίδη στο τέλος θα κάνει το σκορ ημιχρόνου 44-31. Οι Salo Nics όμως θα προσπαθήσουν για ακόμα μια φορά να ανακάμψουν και έτσι με δύο βολές του Λιούκα καθώς και με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο του Τριανταφύλλου το σκορ θα φτάσει 59-54 στο τέλος το δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος όμως δεν θα είναι αρκετή για τους Salo Nics και έτσι οι Δεν έχει θα φύγουν με την νίκη και το εισιτήριο για τον ημιτελικό με τελικό σκορ 79-69. Τέλος αν και φορτώθηκε από νωρίς με πολλά φάουλ ο Στέλιος Παπαδόπουλος ήταν αρκετά χρήσιμος για την ομάδα του χάρης στις σωστές συμβουλές του.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ηλίας Καλπαξίδης με 32 πόντους και 3 ασίστς.

Άξιος αναφοράς για την ομάδα των Salo Nics είναι ο Λιούκας Κωνσταντίνος ο οποίος πέτυχε double double με 26 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Δεν έχει: Μυλωνάς Γ. 4 , Κοντολέων , Οικονόμου Δ. 3 (1) , Αλβανός , Παπαδόπουλος , Σαλασάσογλου 4 , Λάμπρου 4 , Οικονόμου Σ. 4 , Μυλωνάς Ν.28 (3) , Καλπαξίδης 32 (1)

Salo Nics: Καρακίτσας 8 (1) , Τριανταφύλλου 11 (3) , Τάσσιος 8 (2) , Κεπαπτσόγλου , Τσούγκας , Στεργιόγλου 16 (1) , Δημητριάδης , Λιούκας 26