15/10/2024
Lobsters BC 8 7 19 10 - 44 -
Iron Maidan 14 22 16 19 - 71 -

Να περάσει ο επόμενος!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν τη πορεία τους στη Development League οι Iron Maidan οι οποίοι τα κατάφεραν και κόντρα στους Lobsters, παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 44-71. Οι φιλοξενούμενοι ήδη από το πρώτο μισό του παιχνιδιού έχτισαν μία πολύ καλή απόσταση και μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος ώστε να πανηγυρίσουν τη 3η συνεχόμενη νίκη τους (3-0). Οι Lobsters σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν μπόρεσαν να βάλουν άγχος στην αντίπαλη πλευρά και κάπως έτσι μοιραία γνώρισαν τη 3η ήττα τους (1-3).

Πιο αναλυτικά, ο Νταγκίνης ξεκίνησε καλά το ματς, ωστόσο Ραχμάν και Χατζίδης είχαν απάντηση και ισοφάρισαν σε 7-7. Το προβάδισμα ήρθε ξανά για τους Iron Maidan δια χειρός Λημνίδη, ενώ το σκορ ανέβηκε στο 8-14 μετά από τις εύστοχες προσπάθειες των Αγαμέμνονα Μαλτέζου και Νταγκίνη.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά επιθετικά στη δεύτερης περίοδο, ενώ με ένα σερί τους οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 13-28. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Lobsters βρήκαν σκορ ξανά μόνο με δύο βολές, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν πολυφωνία στο σκοράρισμα και έτσι στο φινάλε του ημιχρόνου η διαφορά είχε φτάσει στο +21(15-36).

Ο Λημνίδης ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες στη τρίτη περίοδο, ενώ και ο Αγαμέμνων Μαλτέζος προσέφερε και το σκορ έφτασε στο 20-45. Ο Χατζίδης έκανε ένα μικρό ξέσπασμα, όμως το παιχνίδι είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που μόνο τα δικά του καλάθια δεν έφταναν για κάτι καλό. Νταγκίνης και Θοδωρής Μαλτέζος κράτησαν το καλό ρυθμό των Iron Maidan, οι οποίοι έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο 34-52.

Οι φιλοξενούμενοι, όπως είναι λογικό, έπαιζαν πλέον χωρίς άγχος καθώς είχαν βρεθεί «αγκαλιά» με τη νίκη. Ο Γεράκος προς το τέλος φάνηκε περισσότερο, ενώ ο Θοδωρής Μαλτέζος εξακολουθούσε να κάνει ζημιά στην αντίπαλη ρακέτα. Έτσι τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους Iron Maidan να παίρνουν μία ευρεία νίκη με 44-71.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Σπυρίδων Νταγκίνης με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τους Lobsters εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Σάββας Χατζίδης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Lobsters (Ραχμάν): Αποστολάκος 4(11ρ.), Δελαλής 6(2ρ.), Κοντάκος 5(2ρ.), Λουπάσης 2(3ρ.), Μπάρλας 4(6ρ.), Μπενιουδάκης 6(1ρ.), Ραχμάν 5(4ρ.), Χατζίδης 12(6ρ.)

Iron Maidan (Μακρής): Γεράκος 4(4ρ.), Καλκοπέδης 3(2ρ.), Κατσάνος 2(2ρ.), Κίσσας, Λημνίδης 12(7ρ.), Μακρής 3(2ρ.), Μαλτέζος Α. 6(3ρ.), Μαλτέζος Θ. 17(4ρ.), Νταγκίνης 17(17ρ.), Παληγιάννης 7(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ακόμα μία κυριαρχική εμφάνιση των Iron Maidan!