12/03/2023
G-vana 8 11 10 15 - 44 -
Flying Circus 26 9 11 10 - 56 -

Επιτέλους νίκη για το "Τσίρκο"!

Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες, το Flying Circus επέστρεψε στις νίκες, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισε εύκολα την G-Vana με 44-56 και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή, σταματώντας παράλληλα το νικηφόρο σερί των κίτρινων τεσσάρων αγωνιστικών!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Flying Circus στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Σωτηρόπουλου, 6 του Κάκια, 6 του Δροσόπουλου και 4 του Λαγκάδα, προηγήθηκε με 6-26. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 8-26, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Φραγκούλης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Pecani και 2 ο Λιάνας.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας και με 4 πόντους του Δροσόπουλου και τρίποντο Μαρίνη πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 19-35. Ο Λιάνας με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της G-Vana, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Μπαρμπέρης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Σωτηρόπουλου και 3 πόντους του Κάκια, το συγκρότημα του Πιπιλή έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 29-46. Ο Ψωμιάδης και ο Χαλτούπης με ένα τρίποντο ο καθένας ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 29-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Κάρβουνο και έτσι το Flying Circus έφτασε δίκαια στη νίκη με 44-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δροσόπουλου, Κάκια και Αλεξάκη. Για τους "Τζαμαϊκανούς" στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πυλαρινός, Ψωμιάδης, Φραγκούλης και Pecani.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 17/51 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 18/41 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος της G-Vana ο Λιάνας με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Flying Circus ο Σωτηρόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Pecani 10, Χαλτούπης 3 (1), Πυλαρινός 6, Λιάνας 10, Φραγκούλης 5, Ψωμιάδης 10 (1), Μπαρμπέρης

Flying Circus (Πιπιλής): Μαρίνης 3 (1), Σωτηροπούλος 14 (4), Αλεξάκης 4, Λαγκάδας 4, Κάκιας 15, Πιπιλής 2, Δροσόπουλος 14

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!