27/11/2021
Thessaloniki Avispas 15 16 14 14 7 66 -
Sintrim Team 18 7 15 19 5 64 -

Επτάψυχοι Hornets !

Ύστερα από έναν αγώνα πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ, οι Thessaloniki Hornets κατάφεραν να επικρατήσουν τους Sintrim Team , μετά και από παράταση(!) , με σκορ 66 – 64 .

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ δυναμικά και για τις δύο ομάδες με το σκορ να εναλάσσεται διαρκώς ! Τζιτζαλης και Κουτσιμανης ξεχώρισαν για τις επιθετικές τους ικανότητες προσφέροντας θέαμα και ουσία. Το δεκάλεπτο αυτό έλειξε υπέρ των φιλοξενουμένων ( 15 – 18 ) .

Στην συνέχεια το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί ευστοχίας και επιθετικής αλληλουχίας , κατάφεραν να πάρουν έναν προβάδισμα της τάξης των 6 πόντων . Πρωτεργάτης ήταν ο Μαγούδης με 6 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Καραγιανίωτης προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ. Η ανάπαυλα έληξε υπερ των γηπεδούχουν 31 – 25 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας κάπως ισσορόπησε . Ο Μουταφίδης με 7 προσωπικούς πόντους ανέλαβε δράση για τους Hornets ενώ από την αντίπερα όχθη ο Καραγιανίωτης συνέχισε το δικό του σερί ευστοχίας , καθώς δεν σταμάτησε να έχει επαφή στο αντίπαλο καλάθι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Το πάθος ξεχύλιζε και από τις δύο ομάδες για νίκη και αυτό αποτυπωνόταν στο παρκέ.

Στο 4ο δεκάλεπτο , εκέι που η μπάλα έκαιγε , παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ( 59 – 57 ) 20 πριν το τέλος , ο Χατζημιχαήλ πέτυχε τους πρώτους αλλά και τους πιο κρίσιμους πόντους για την ομάδα του , στέλνοντας το ματς στην παράταση .

Σε αυτό το σημείο , αξίζει να σημειωθέι , πως η κόπωση των Sintrim Team ήταν μεγάλη, καθώς δεν υπήρχαν διαθέσιμες αλλαγές ( η ομάδα τους τελείωσε τον αγώνα με 3 πάιχτες ) . Εξ ου και το γεγονός πως οι Hornets , έχοντας περισσότερς επιλογές στον πάγκο. πήραν εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνος !

Thessaloniki Hornets : Τζιτζαλης 4 , Μουταφίδης 24 , Ιακωβίδης 12 , Χατζημιχαήλ 5 , Κώστας , Μαγούδης 13 , Χουρδάκης 8

Sintrim Team : Λαδόπουλος 6 , Κουτσιμάνης 13 , Καραγιανίωτης 36 , Μπουζης 1 , Μάρκουλης , Μάρκος 8