09/05/2022
ReTirees 17 14 14 28 - 73 -
ThunderDogs 14 20 18 15 - 67 -

Εφτάψυχοι οι ReTirees!

Στα ημιτελικά του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι ReTirees, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς απέναντι στους ThunderDogs πήραν τη νίκη με 73-67 και στους 4 θα αντιμετωπίσουν τους Στιφάδο Bulls!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους ReTirees να προηγούνται με 17-14, χάρη σε 4 πόντους του Αθηναίου, 4 του Πλεξουσάκη και τρίποντο του Γιαμαίου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Πέππας (5π), Σεφέρης (4π) και Καπαρελιώτης (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι ThunderDogs πήραν μπρος και με 7 πόντους του Πρισιμιτζάκη, δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου, 4 πόντους του Σεφέρη και τρίποντο του Καπαρελιώτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 31-34. Ο Αθηναίος με 4 πόντους και οι Γιαμαίος – Στόλης με ένα τριποντάκι ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκείνο που με 7 νέους πόντους του Καπαρελιώτη και τρίποντα των Πρισιμιτζάκη – Πίνα, ξέφυγαν στους 13, 36-49, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κουσούλη ήταν να μειώσει στους 7, 45-52, με τον Σκοπςλίτη να σκοράρει 9 συνεχόμενους πόντους, ενώ νωρίτερα 5 είχε πετύχει ο Χαριτόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-52!

Η αντεπίθεση των “Συνταξιούχων” συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με προσωπικό show του Χαριτόπουλου με 15 πόντους, αλλά και 9 του Αθηναίου, έφυγαν νικητές από τον Κολωνό με 73-67! Σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπισαν οι ThunderDogs στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Σεφέρη και Καπαρελιώτη να ξεχωρίζουν στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/20 βολές, 21/49 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/23 βολές, 14/33 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των ReTirees ο συνήθης ύποπτος Αθηναίος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Πρισιμιτζάκης με 14 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Μέξας 2, Τσιρίδης, Μαθιουδάκης 2, Γιαμαίος 6 (2), Στόλης 7 (1), Πλεξουσάκης 4, Αθηναίος 17, Χαριτόπουλος 24 (2), Σκοπελίτης 11

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος, Σεφέρης 14, Πέππας 7, Καπαρελιώτης 17 (3), Ντιμπ 1, Δημακαρέας, Πίνας 3 (1), Πρισιμιτζάκης 14 (2), Παπαγεωργίου 8 (2), Λαδόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Τόσο η ανατροπή των ReTirees από το -13, όσο και το πείσμα των ThunderDogs στο φινάλε του ματς!