21/07/2023
Run & Gun B.C 18 28 14 13 - 73 -
Gran Camaria 17 13 14 20 - 64 -

Έραψαν το πρώτο τους αστέρι οι Run & Gun!

Η Summer Development έριξε αυλαία το βράδυ της Παρασκευής 21 Ιουλίου στο Athens Sports Hall, με έναν εξαιρετικό τελικό, δυνατό αλλά πάντα μπασκετικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον απόλυτο σεβασμό στην άλλη και τους Run and Gun χτίζοντας πάνω στο εντυπωσιακό σερί που έκαναν στο δεύτερο δεκάλεπτο, να καταφέρνουν να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου, επικρατώντας 73 – 64 απέναντι στα Gran Camaria που έκαναν τρομερή προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά τους στοίχισε η τρομερή αστοχιά από την περιφέρεια!

Οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν ανυπόμονες και ορεξάτες στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ , με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν μικρό προβάδισμα με 18 – 17. Από δύο πρωταγωνιστές είχαν αμφότερες οι ομάδες με Τρίμμη – Μποτώνη να οδηγούν την επίθεση για τους Run and Gun με 6 πόντους έκαστος 5 και το δίδυμο Γιώργου και Βασίλη Ζαλακώστα να απαντούν με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα για τα Camaria.

Νευρικές εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι ομάδες καθώς δεν σκόραραν με την ίδια ευκολία, με Μποτώνη,Ντούφα και Μπέλο να δίνουν τις λύσεις στους κυανέρυθρους και Γ.Ζαλακώστα(4),Πέργουλη και Σγουρίδη να απαντούν για τους κίτρινους για το 26-24. Σε εκείνο το σημείο, οι Run and Gun βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, σκόραραν με κάθε πιθανό τρόπο και τρέχοντας σερί 20-6 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με ηγέτες τους Ντούφα(6),Στέφο(6) και Παντελάκη(4), έστειλαν την διαφορά στο +16! Στην φτωχή συγκομιδή των αγνώριστων φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Σγουρίδης με 4 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο μεταξύ των δύο ομάδων, με τα Camaria να προσπαθούν να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα με μπροστάρη τον Γ. Ζαλακώστα που πέτυχε 8 πόντους, αλλά οι Gun χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, βρήκαν λύσεις με πρώτο βιολί τον Τρίμμη με 5 πόντους και τρίποντες βόμβες από Μποτώνη και Νούκε , κρατώντας το + 16

Στα πρώτα 5 λεπτά της τέταρτης περιόδου, τα Camaria έκαναν τεράστια προσπάθεια για αντεπίθεση, πίεσαν πολύ στην άμυνα και τρέχοντας επιμέρους 5 – 15 με καυτό τον Πέργουλη με 9 πόντους, πλησίασαν 65 – 59. Ο Νούκε με τρίποντο μαχαιριά έδωσε και πάλι αέρα 9 πόντων στους γηπεδούχους, όμως η απάντηση από Γιώργο και Βασίλη Ζαλακώστα, έκαναν το σκορ 69 – 64. Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού, οι Κίτρινοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και οι Run and Gun με Νούκε και Μποτώνη να είναι ψύχραιμοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, διαμόρφωσαν το τελικό 73 – 64, πανηγυρίζοντας παράλληλα την κατάκτηση του τροπαίου.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Νούκε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Run and Gun είχαν 16 / 43 τρίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 17 / 27 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Τα Camaria είχαν 22 / 53 τρίποντα, 0 / 12 τρίποντα, 20 / 37 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Run and Gun(Θεοχαρίδης): Βελεντζέλος, Γεωργακίου 2,Γεώργας 5, Καστρινός, Μουσαϊλίδης, Μπέλλος 5, Μποτώνης 17, Νούκε 11(7ρ.), Ντούφας 10(8ρ.), Παντελάκης 4(9ρ.), Στέφος 7(7ρ.), Τρίμμης 12.

Gram Camaria(Αθανασίου): Γουναρίδης 2, Β.Ζαλακώστας 13(16ρ.), Γ.Ζαλακώστας 19, Καραγιάννης, Κουλούρης, Πέργουλης 17(7ρ.), Σακελλαρίου, Σγουρίδης 11(12ρ.), Τσακανίκας 2, Χρυσίνας.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών και το άψογο κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.