09/05/2022
Emporio Armani 20 17 25 14 - 76 -
Agrinio Kings 11 7 18 14 - 50 -

Έργο Σταυρόπουλου

Ο διαστημικός Χρήστος Σταυρόπουλος οδήγησε την Emporio Armani στη 10η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες με το 76 – 50 επί των Agrinio Kings. Ο έμπειρος guard κάλυψε και τις απουσίες της ομάδας του και αναδείχτηκε MVP σημειώνοντας 23 πόντους, μοιράζοντας 10 ασίστ και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 9 στο 10ο λεπτό.

Με σερί 7 – 0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Emporio Armani προηγήθηκε με 16 και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 19 πόντων.

Οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στους 21 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Kings με σερί 6 – 0 μείωσαν στους 15, όμως η συνέχεια ανήκε στην Emporio Armani που έφτασε στο +26 στο 30ο λεπτό.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 35΄ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31 πόντους και στη συνέχεια έριξαν στροφές για να κλείσει το ματς με το 76 – 50.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα ήταν ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 23 πόντους και ακολούθησαν ο Τασιούλης με 15 και οι Δάρλας και Σβίγγος με 10.
Για τους Kings πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τζαγκαράκης με 14 πόντους και ακολούθησε ο Ζαπαντιώτης με 12.

EMPORIO ARMANI: Δάρλας 10, Σβίγγος 10, Τασιούλης 15(5), Σταυρόπουλος 23(3), Κοκοτός 9(1), Καραγιάννης 3(1), Πατούλας 6

AGRINIO KINGS: Κουβέλης Θ. 2, Στάμος 7, Μπαλωμένος 5(1), Τζαγκαράκης 14(1), Τσιρώνης 8(1), Ζαπαντιώτης 12, Ζαρζανίκας 2.

Τι μας άρεσε. Ο Σταυρόπουλος έκανε τρομερή εμφάνιση και κατάφερε να καλύψει τις απουσίες της ομάδας του.
Τι δε μας άρεσε. Οι Kings παρατάχθηκαν με απουσίες και δε μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός πολύ δύσκολου αγώνα.