01/12/2022
Golden Steak Warriors 11 9 15 18 - 53 -
Gangsters 8 17 16 14 - 55 -

Έργο Βρύλλη οι Gangsters!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για την 6η αγωνιστική της Master League, οι Gangsters πέτυχαν την έκτη νίκη, καθώς όντας πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης επικράτησαν των Golden Steak Warriors με σκορ 53-55 . Η ομάδα του Βρύλη φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει τους Elitήριους. Στην αντίπερα όχθη οι Steak βρίσκονται στη 3η θέση και στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής θα κοντραριστούν με τους Aladalon. Πάμε να δούμε λοιπόν τα πεπραγμένα αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στον Μητρόπουλο και την παρέα του, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 11-8. Ο Τσούρτος(4π) και Μοροχλιάδης(3π) πλήγωναν τους φιλοξενούμενους τόσο από το τρίποντο, όσο και εντός πεδιάς, ενώ οι Αντωνόπουλος(2π) και Νίκος Μητρόπουλος(2π) πρόσφεραν πολύτιμους πόντους από το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μαρκόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, τελειώνοντας το διάστημα αυτό με 3 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια οι παίκτες των Βρύλη-Κεχρή μπήκαν αποφασισμένοι να παρουσιάσουν στο παρκέ της Basketaki Arena όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα. Οι Μαρκόπουλος, Καραμποικης και Νιωτης πραγματοποίησαν εκπληκτικό δεκάλεπτο, έλεγξαν πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού, χτύπησαν τόσο στο σετ παιχνίδι, όσο και στο ανοιχτό γήπεδο πετυχαίνοντας από 7, 5 και 3 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα λύσεων και δεν μπόρεσαν να δείξουν το γνωστό ελκυστικό μπάσκετ που τους χαρακτηρίζει και είχαν ως καλύτερος του παίκτη τον Νίκο Μητρόπουλο με 8 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 20-25 υπέρ των Gangsters

Οι Gangsters  επέστρεψαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να πάρουν τα ηνία στο σκορ και εν τέλει τα κατάφεραν. Οι Λάιος(6π) και Αφουξενίδης(4π) προσέθεσαν τα ονόματα τους στη λίστα των παικτών που είχαν δημιουργήσει ως εκείνη τη στιγμή τεράστιο πρόβλημα στους Steak, καθώς έβαλαν τα σώματα τους στη φωτιά κάτω από τα δύο καλάθια, πλήγωσαν τους φιλοξενούμενους με τα τέσσερα συνολικά επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και τους δέκα προσωπικούς  πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Αντωνόπουλος(6π) ήταν ο βασικότερος λόγος που οι Golden έμειναν σε κοντινή απόσταση έναντι των Gangsters. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη τρίτη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 35-41.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού τα όσα συνέβησαν αποτέλεσαν διαφήμιση για το άθλημα του μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία, 50-50, ενώ βρέθηκαν λίγο πριν το τέλος του αγώνα μπροστά με σκορ 53-52, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Καραμποικη από τη γωνία του γηπέδου έδωσε στους Gangsters μια τεράστια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 53-55 .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρις Αφουξενίδης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος είχε 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Gangsters είχαν 15/44 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 13/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 ασίστ και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/52 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 11/21 βολές, 53 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη .

Golden Steak Warriors(Κωνσταντίνος Μητρόπουλος): Αντωνόπουλος 15, Μακρής 13, Κωνσταντίνος Μητρόπουλος 2, Νικόλαος Μητρόπουλος 12, Μοροχλιάδης 3, Μπαρδούτσος, Πλακογιαννάκης, Σαράντης, Σωληναραίος, Τσούρτος 8 .

Gangsters(Βρύλης-Κεχρής) : Αφουξενίδης 6, Βασιλείου, Γραφιαδέλλης 4, Καραμποικης 13, Λάιος 8, Μακρής, Μαρκόπουλος 12, Νιώτης 10, Σαΐτης 2.

Τι μας άρεσε : Η ομάδα που έχει δημιουργήσει τεχνικό δίδυμο Βρύλη-Κεχρή!