31/03/2023
Ellinoroston Celtics 12 8 15 11 - 46 -
Basket Case 9 10 15 6 - 40 -

Έριξαν «αυλαία» με νίκη!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην φετινή σεζόν οι Ellinoroston Celtics οι οποίοι, το βράδυ της Παρασκευής 30 Μαρτίου, επικράτησαν της Basket Case με 46-40. Οι Celtics ήταν εκείνοι που λειτούργησαν πιο ψύχραιμα στις τελευταίες φάσεις, εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και έφτασαν τελικά στην 10η νίκη τους (10-16). Από την άλλη, η Basket Case για 16ο σερί ματς δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης (6-20), σε μία σεζόν που σίγουρα άπαντες στην ομάδα θέλουν να αφήσουν πίσω τους.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 7-2, αλλά η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με 7-9. Ο Παπαιάκος με δική του προσπάθεια έκανε το 9-9 και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους Ellinoroston Celtics, με τους Στράτο Φυλακτό και Κοσκίνα να διαμορφώνουν το 12-9.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχόμενες. Ο Μπογιατζής ανέλαβε δράση και έφερε την ομάδα του στο 16-19, ωστόσο οι Ellinoroston Celtics είχαν απάντηση για το προσπέρασμα, καθώς οι Δαυίδ και Στράτος Φυλακτός έγραψαν το 20-19 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Ο ρυθμός ανέβηκε κάπως στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων τους και να φτάνουν στο +6 (27-21). Οι Celtics διατηρούσαν μία μικρή απόσταση, όμως η Basket Case βρήκε ξανά τρόπο να πλησιάσει στον πόντο με τον Μανσούρ (32-31), κάτι που έκανε και λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με τον Σταμουλακάτο (35-34).

Όπως είχε πάει το παιχνίδι, έδειχνε πως το αποτέλεσμα θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο Μαλάκης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (35-36), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα «ηνία» με τους Στράτο Φυλακτό και Κοσκίνα να πηγαίνουν το σκορ στο 42-36. Η Basket Case δεν τα παράτησε και πλησίασε στο -2 (42-40), όμως από εκεί και πέρα φάνηκε αδύναμη να κάνει το κάτι παραπάνω. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από τις βολές τους, έβγαλαν τις καθοριστικές άμυνες και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με 46-40.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Δαυίδ με 7 πόντους, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ συνολικά. Από την Basket Case ξεχώρισε ο Ματθαίος Μανσούρ με 10 πόντους, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ.

Οι Ellinoroston Celtis είχαν 10/31 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 11/25 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Η Basket Case ολοκλήρωσε το ματς με 11/39 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 12/21 βολές, 31 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, αλλά και 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Ellinoroston Celtics (Νάστος): Ασημάκος, Γιαννάκος, Γουρνέλος 4(7ρ.), Δαυίδ 7(7ρ.), Κοσκίνας 10(2ρ.), Παπαιάκος 2(5ρ.), Πιρπίρογλου 2(3ρ.), Ε. Φυλακτός 13(2ρ.), Ζ. Φυλακτός 1(5ρ.), Χατζηγιάννης 7(5ρ.)

Basket Case (Κολιάκος): Καλοκαιρινός 10(6ρ.), Γ. Κολιάκος, Κ. Κολιάκος 5(8ρ.), Μαλάκης 1(1ρ.), Μανσούρ 10(10ρ.), Μπογιατζής 6, Σαρακινός 2(1ρ.), Σταμουλακάτος 6(4ρ.), Ψαρράκης

Τι μας άρεσε: Η καλή αντίδραση των Ellinoroston Celtics στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.