46
Oklaχώμα - - - - - 55 -
45ers - - - - - 46 -

Έριξε κεραυνούς η OklaΧώμα!

Το βράδυ της Τετάρτης η OklaΧώμα του Μπερδέση αναμετρήθηκε με τους 45ers των Γκοτσόπουλων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να κινούνται στις ίδιες ταχύτητες. Νικήτρια του αγώνα εν τέλει βγήκε η γηπεδούχος ομάδα με σκορ 55-46 δείχνοντας την βελτίωση της σε σχέση με το καλοκαιρινό πρωτάθλημα!

Σχετικά δυνατά άρχισε η 1η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες πάτησαν παρκέ έτοιμες να τα δώσουν όλα. Πράγματι, το τέμπο του παιχνιδιού ήταν γρήγορο με τους fast break αιφνιδιασμούς να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. 2 τρίποντα με το καλημέρα έβαλε ο Κώστας Μπερδέσης με τους Τριανταφύλλου και Παναγόπουλο να έχουν από 1. 2 καλάθια πέτυχε για τους 45ers ο αξιόπιστος Κουζούδης για το 13-10 της 1ης περιόδου.

Στο +6 έφτασαν οι γηπεδούχοι στο 2ο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον Iverson των φτωχών Παναγόπουλο (7 πόντοι), οι «κόκκινοι» έδειχναν να κυριαρχούν στο παρκέ. 4 πόντους είχε ο οργανωτής των 45ers Μαυρογιάννης, ενώ 5 είχε ο Γραμματικόπουλος. Το ταμπλό στο τέλος του α’ ημιχρόνου έδειχνε 29-23 υπέρ της OklaΧώμα.

Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος του αγώνα. Το πρώην δίδυμο της ΦΑ.ΠΑ., Μαυρογιάννης-Κόκκινος έβαλαν 8 πόντους επιθετικά ενώ αμυντικά κρατούσαν όρθια την ομάδα τους. Ο Παναγόπουλος κράτησε ζωντανή την διαφορά υπέρ της ομάδας του βάζοντας ακόμα 7 πόντους. 14-13 ήταν το σκορ της 3ης περιόδου.

Με το σκορ να είναι 43-36 όλα θα κρίνονταν στο 4ο δεκάλεπτο. Η OklaΧώμα είχε τον 1ο λόγο για την νίκη. Μπορεί ο Κουζούδης να έβαλε 5 πόντους και ο Μαυρογιάννης να άλωνε το παρκέ, αλλά η επιμονή του Παναγόπουλου και όλης της ομάδας του Μπερδέση κέρδισε την μάχη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 55-46!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ (3-6), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32:03 λεπτά. Για τους 45ers ξεχώρισε ο Σ. Βασιλόπουλος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 18:04 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 12/38 δίποντα (31,6%), 6/36 τρίποντα (24,3%), 13/22 βολές (59,1%), 54 ριμπάουντ (17-37), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1  μπλοκ και 12 λάθη. Οι 45ers είχαν 19/66 δίποντα (28,8%), 1/7 τρίποντα (27,4%), 5/11 βολές (45,5%), 52 ριμπάουντ (12-40), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 7 (9 ριμπ), Μπερδέσης 6, Παναγόπουλος 26, Λιούρδης (10 ριμπ), Μαργώνης 4 (9 ριμπ), Τριανταφύλλου 5, Χρυσανθακόπουλος 2, Ορφανίδης 6 (10 ριμπ).

45ers(Κόκκινος): Αγάς, Γκοτσόπουλος Ι., Μαυρογιάννης 11 (8 ριμπ), Γκοτσόπουλος Λ. 5, Κουζούδης  11, Βασιλόπουλος 6 (10 ριμπ), Προβίδας 2 (7 ριμπ), Κρίβας (8 ριμπ), Γραμματικόπουλος 7, Κόκκινος 4, Κούλης.

Τι μας άρεσε: Η αποδοτικότητα του Μουλαγιάννη που δεν χρειάζεται να σκοράρει για να βοηθήσει την ομάδα του!