09/07/2022
Chicago Hulks 16 10 12 19 - 57 -
Mandra Heat 23 16 11 13 - 63 -

Έριξε βάσεις η Mandra Heat!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα, η Mandra Heat απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Summer D2-League, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 κέρδισε τους Chicago Hulks με 57-63!

Εντυπωσιακή εμφανίστηκε η Mandra Heat στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Ελευθεριάδη, 5 του Μώλου, 4 του Δρίβα και τρίποντο του Διολέτη, προηγήθηκε με 9-22, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 7, 16-23, με τον Νάσσου να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Κονιτόπουλο 6.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέα τρίποντα του Ελευθεριάδη, 5 πόντους του Μανήσαλη και έμμεσο τρίποντο του Δρίβα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 26-39. Τους Chicago Hulks κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Νάσσου και Κονιτόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Mandra Heat συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και 4 πόντους του Δρίβα και τρίποντο του Ελευθεριάδη, βρέθηκε στο +20, 28-48, 5:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά η παρέα του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα δεν τα παράτησε και με 4 πόντους του Παπαγιαννάκου και τρίποντο του Κονιτόπουλου, έριξε την διαφορά στους 12, 38-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του απόντα Τσιλιώνη διατήρησε μέχρι τέλους το τιμόνι στα χέρια της και με εύστοχες προσπάθειες των Διολέτη, Μπιτζιλέκη και Μανήσαλη, έφτασε στη νίκη με 57-63. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Νάσσου πέτυχε 11 πόντους και έτσι οι Hulks διατήρησαν ελπίδες για την ανατροπή στο δεύτερο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 14/47 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 19/46 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 5 πόντους, έχοντας 3/8 βολές, 1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 18 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Mandra Heat ο Ελευθεριάδης με 18 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Παπαγιαννάκος 8, Τσαρτσής 4, Τιγγινάγκας Ν., Τιγγινάγκας Α., Καλδέλης 5, Κονιτόπουλος 12 (3), Πραγιάννης 2, Νάσσου 26 (3)

Mandra Heat (Μανήσαλης): Ελευθεριάδης 18 (4), Διολέτης 9 (2), Δρίβας 11, Μανήσαλης 11, Μώλος 9, Μπιτζιλέκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της Mandra Heat, όσο και η επιστροφή των Hulks από το -20!