04/06/2022
Terroristas 8 16 11 16 - 51 -
Λύκοι 9 5 13 14 - 41 -

Έσκασε η πρώτη βόμβα των Terroristas!

Την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο της Summer D2-League πήραν χθες στον Κολωνό οι Terroristas, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τους Λύκους με 51-41 και τους άφησαν στην τελευταία θέση χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Κύλα και καλάθι του Σάββα, οι Λύκοι προηγούνταν με 8-9. Ο Ερμίδης με 4 πόντους και οι Κονοφάος – Τσιαούσης με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Terroristas κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 4 πόντους του Νίκα και τρίποντα των Μπουγά – Λίτινα, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 24-12. Το σκορ του πρώτου μέρους, 24-14, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Γκίκας, ενώ νωρίτερα 3 πόντους πέτυχε ο Σάββας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 4 πόντους του Σάββα, 4 του Κύλα και τρίποντο του Γκίκα, πλησίασαν στον πόντο, 26-25, 4:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια του δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Ερμίδης και με 9 δικούς του πόντους, έβαλε τους ‘Τρομοκράτες στο +8, 35-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Terroristas έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Λίτινα και Μπουγά να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-41. Για τους Λύκους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Σάββας και Γεωργιάδης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 13/35 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 17/55 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Terroristas ο Ερμίδης με 16 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 4/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Λύκων ο Δρόσος με 2 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Terroristas (Κονοφάος): Νίκας 6, Παπαπαναγιώτου 4, Τσιαούσης 4, Κονοφάος 5, Ερμίδης 16 (1), Μπουγάς 8 (2), Λίτινας 8 (2)

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 2, Σάββας 17, Γεωργιάδης 7, Γκίκας 7 (1), Κύλας 8, Καχριμάνης

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές διακυμάνσεις του σκορ!