08/01/2023
Kasonic Beers 21 16 8 21 - 66 -
Retro Pacers 10 15 17 15 - 57 -

"'Εσπασαν" το αήττητο οι Kasonic Beers!

Την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό του Αγ. Νικολάου, οι Kasonic Beers επικράτησαν των Retro Pacers με σκορ 66-57 . Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν καθόλη την διάρκεια του αγώνα το παιχνίδι .

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Kasonic Beers  με τον Γιώργο Ζυγούρη  να έχει 6 πόντους, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι. Για τους Retro Pacers ο Αλεξής Βασιλειάδης ειχε 6 πόντους. Αποτέλεσμα δεκαλεπτου 21-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kasonic Beers συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Ο Παπαγιάννης και ο Παπαδόπουλος  ήταν πρωταγωνιστές στην επίθεση. Ο Καζαφέρης με 5 πόντους από τους Retro Pacers ήταν ο πρωταγωνιστής στην επίθεση. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 37-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Retro Pacers ξεκίνησαν καλυτέρα, ανέβασαν την ένταση στην άμυνα της, με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες και να βρει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 45-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kasonic Beers  βρήκαν λύσεις στην επίθεση, έβγαλαν άμυνες και παγίωσαν μια διψήφια διαφορά πόντων χωρίς να αφήσουν περιθώρια στους Retro Pacers να διεκδικήσουν την νίκη με τελικό αποτέλεσμα 66-57.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος  με 11  πόντους  1/2 ελεύθερες βολές, 5/11  δίποντα, 0/1τρίποντα, 10 ριμπάουντ  και 11 ασίστ   ενώ για τους ηττημένους ο  Σπύρος Γεωργάρας είχε 18 πόντους, 2/4 ελεύθερές βολές, 8/13 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 11 ριπάουντ και 4 ασίστ .

Οι νικητές είχαν 4/8 ελεύθερες βολές 16/39  δίποντα, 10/23  τρίποντα, 37  ριμπάουντ, 19 ασιστ και  5 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 5/10 ελεύθερες βολές, 20/36  δίποντα, 4/27 τρίποντα, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Kasonic Beers(Γ.Ζυγούρης):Ασημακόπουλος 11, Γ.Ζυγούρης 13, Καρακωνσταντής 7, Παπαγιάννης 10, Παπαδόπουλος 8, Προσηλιακός 15, Κόκκαλης 2.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Βασιλειάδης 12, Γεωργάρας 18, Καζαφέρης 10, Χριστοδούλου 6, Αναγνωστόπουλος 11.

Τι μας άρεσε : η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες των Kasonic Beers!