07/03/2023
Flint Tropics 12 16 19 22 - 69 -
Colombians BC 7 12 22 21 - 62 -

«Έσπασαν» το αήττητο και τώρα περιμένουν οι Flint Tropics!

Μπορεί η αποστολή να ήταν δύσκολη, αλλά οι Flint Tropics έδειξαν πως είναι… γεννημένοι για τα δύσκολα. Το βράδυ της Τρίτης 7 Μαρτίου, σε ένα ματς γεμάτο πάθος και ένταση, κατάφεραν να σπάσουν το άηττητο των πρωτοπόρων Colombians επικρατώντας 69-62 και έτσι κράτησαν ζωντανή την ελπίδα για είσοδο στα Playoff. Πλέον οι Flint Tropics περιμένουν την ήττα των Never Coupen στο τελευταίο τους παιχνίδι και αν συμβεί αυτό θα έχουν κλείσει μία θέση στην πρώτη τετράδα. Από την άλλη οι Colombians γνώρισαν μία ήττα από την οποία έχουν μόνο να μάθουν και τώρα «σηκώνουν μανίκια» για τις μάχες που ακολουθούν στα Playoff.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα με 10-2. Ο Κυριακόπουλος ήταν αυτός που προσπάθησε να βγάλει την ομάδα του από την επιθετική αδράνεια και μείωσε σε 11-7, με τον Αρχέλαο να «μιλάει» τελευταίος στην πρώτη περίοδο και να γράφει το 12-7.

Οι Flint Tropics μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 8-0 έφτασαν στο 20-7. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πάλι δυσκολία στην επίθεση, με τους Τσέκερη και Τζαμτζή να ανεβάζουν την διαφορά για το 24-9. Ο Κιούκης πήρε λίγο τα… πάνω του και έβγαλε αντίδραση για τους Colombians, οι οποίοι μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο, με το σκορ στο 28-19.

Ο Κιούκης συνέχισε την προσπάθεια του στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Colombians να φτάσουν στο -7 (32-25). Ο Γκατζηρούλης το πήρε… προσωπικά και με σερί δικούς του πόντους κράτησε σε απόσταση τους Flint Tropics, ενώ ο Αρχέλαος έκανε το 40-25. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι τη στιγμή τους με τους Κιούκη, Ρετουνιώτη και Κυριακόπουλο να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να φέρνουν το ματς στον πόντο (42-41). Γκατζηρούλης, Τζαμτζής και Τζανέτης ωστόσο είχαν απάντηση στο ξέσπασμα και οι Flint Tropics έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 47-41.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει στο 55-41. Οι Colombians, όμως, δεν έδειχναν διατεθειμένοι να καταθέσουν τόσο εύκολα τα όπλα και με τον Κιούκη να βρίσκει συμπαράσταση από Βελέντζα, Κυριακόπουλο και Ρετουνιώτη κατάφεραν να φέρουν το ματς στην ισοπαλία (60-60). Σε εκείνο το σημείο οι Flint Tropics έδειξαν χαρακτήρα, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 9-1 από τους Τζαμτζή και Αρχέλαο, απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας για το 69-61. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Colombians ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 69-62 με την μία βολή του Κιούκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Τζαμτζής με 17 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κώστας Κιούκης ο οποίος πέτυχε 34 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και κατέβασε 4 ριμπάουντ.

Οι Flint Tropics είχαν 24/45 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 12/21 βολές, 50 ριμπάουντ και 17 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 7 κλεψίματα και 18 λάθη συνολικά στο ματς. Από την άλλη οι Colombians είχαν 12/42 δίποντα,7/24 τρίποντα, 17/31 βολές, 25 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 15 κλεψίματα, 10 λάθη και 6 μπλοκ.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Λιαροστάθης 2(2ρ.), Τζανέτης 9(4ρ.), Λουκάκης 2(4ρ.), Τζαμτζής 17(8ρ.), Αρχέλαος 11(3ρ.), Γράσσος 1(6ρ.), Ευθυμιόπουλος 9(5ρ.), Γκατζηρούλης 15(14ρ.)

Colombians (Ρετουνιώτης): Καλαντζάκης, Τούντας, Κ. Κιούκης 34(4ρ.), Βελέντζας 4(3ρ.), Τακίδης 5(3ρ.), Ζώτος, Π. Κιούκης, Ρετουνιώτης 6, Κυριακόπουλος 13(5ρ.), Ανδρικόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Καπουράνης

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.