29/06/2022
Brothers United 19 9 11 11 - 50 -
Vatos Krokos 18 10 12 7 - 47 -

Έσπασαν το αήττητο των Vatos οι Brothers United!

Την Τρίτη το βράδυ 28 Ιουνίου στο Μενίδι, οι Brothers United ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και έσπασαν το αήττητο των Vatos Krokos με σκορ 50-47.

Οι ομάδες μπήκαν με σκοπό να ευχαριστηθούν το παιχνίδι και έδωσαν έμφαση στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Βrothers να κρατούν το προβάδισμα με 19 – 18. Ο Αβούρης ήταν πρώτος σκόρερ με 5 πόντους, με τον Ρούλια να ακολουθεί με 4 και τους Μπίσκα , Πίτο να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χριστόπουλος με 8 πόντους, με τον Παπαναστασίου να ακολουθεί με 4 και τον Λάζο να σκοράρει από τα 6,75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κατέβασαν διακόπτες, σκόραραν με το σταγονόμετρο , με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 28 – 28. Για τους γηπεδούχους από 3 πόντους έβαλαν Ελέζογλου, Ρούλιας και Καλαματιανός, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χριστόπουλος πέτυχε δύο τρίποντα, με Μπιστούνα και Παπαναστασίου να ακολουθούν με ένα καλάθι.

Οι δύο επιθέσεις κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα στην τρίτη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα με 39 – 40. Ο Βιτζηλαίος ήταν το πρώτο βιολί με 4 πόντους, με τον Μπιστούνα να ακολουθεί με τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ο Αβούρης πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους, με τον Πίτο να ακολουθεί με 4 και τον Κατρατζή να βάζει ένα καλάθι

Πόντο πόντο πήγαινε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Βrothers να καταφέρνουν στα τελευταία δευτερόλεπτα να παίρνουν το ροζ φύλο, με τελικό σκορ 50 – 47. Κατρατζής και Αβούρης ήταν οι μποροστάρηδες με 3 πόντους, με Ρούλια, Πίτο να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους Vatos πάλευε σχεδόν μόνος του ο Χριστόπουλος με 6 πόντους να αποτρέψει το μοιραίο. Πλέον οι δύο ομάδες θα στρέψουν την προσοχή τους στα νοκ άουτ ματς, με τους Vatos Krokos να συναντούν τους Brazzerzz Beachterzz και τους Brothers United τους Sun City Spurs.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θανάσης Πίτος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλκιβιάδης Χριστόπουλος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Brothers είχαν 13 / 43 δίποντα, 5 / 25 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Vatos είχαν 10 / 38 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Brothers United(Αβούρης): Αβούρης 11(8ρ.), Ελέζογλου 3, Καλαματιανός 7, Μπίσκας 3, Πίτος 9(9ρ.), Ρούλιας 9(10ρ.), Τριαντάφυλλος, Κατρατζής 8.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας ): Βιτζηλαίος 5(11ρ.), Καλλίτσας, Λάζος 5, Μπιστούνας 8, Παπαναστασίου 6, Φερίδης 1, Χριστόπουλος 26(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.