San Antonio Smurfs 21 4 15 4 10 54 -
Mad Frogs 8 11 11 14 4 48 -

"Έσπασαν" το ρόδι οι Smurfs!

Ύστερα από δέκα συνεχόμενες ήττες, οι San Antonio Smurfs "έσπασαν" το... ρόδι στην Master League, αφού επικράτησαν στην παράταση των Mad Frogs σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Athens Sports Hall.

Παρά την βαθμολογική τους διαφορά, τα "Στρουμφάκια" ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Μανδρώνη, Νίκα και Αλέξη πήραν προβάδισμα 13 πόντων (21-8) στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Καραντζούνης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του από τους κάκιστους Mad Frogs, σημειώνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πλάνο στο παιχνίδι τους, ορθολογικές επιθέσεις και δράστες τους Σπανό, Φράγκο και Αδαμόπουλο, "ροκάνισαν" την διαφορά, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι που δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει, "έσφιξαν" την άμυνά τους και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (25-19).

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου παρακολουθήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ, να "χτίζουν" διψήφια διαφορά με τους Καλαϊτζόγλου, Μποχωρίδη και Βουρλίτη (40-30) και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται εκτός "κλίματος". Το 40-30 του τρίτου δεκαλέπτου, έκανε φαβορί την ομάδα του Διονυσόπουλου για τη νίκη.

Με κατάθεση ψυχής και καλάθια των εξαιρετικών Γιαννόπουλου - Σπανού, οι Mad Frogs έφεραν τα... πάνω κάτω στην αναμέτρηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού έτρεξαν ένα σερί 2-8 και μείωσαν σε 42-38. Η ομάδα του Καραμήτσου μάλιστα δεν έμεινε εκεί. Με ακόμα καλύτερη άμυνα και καλάθι του Κατσαρού στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 44-44 και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι Smurfs που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όμως αστόχησαν στην τελευταία επίθεση κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στις επιθέσεις τους, ενώ έδωσαν και έμφαση στην άμυνα. Τα "Στρουμφάκια" όντας πιο ψύχραιμα στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα χάρη στα καλάθια των Καλαϊτζόγλου και Νινιού. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τις κακές τους επιλογές στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ήττα σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βουρλίτης με 6 πόντους (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/45 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/52 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 13/28 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

San Antonio Smurfs (Διονυσόπουλος): Αλέξης 3, Βουρλίτης 6, Καλαϊτζόγλου 19 (4), Μανδρώνης 16 (2), Μουτσιόπουλος 2, Μποχωρίδης 2, Νίκας 2, Σ. Νινιός 4, Ν. Νινιός

Mad Frogs (Καραμήτσος): Αδαμόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 11, Καραντζούνης 6, Κατσαρός 4, Κωστόπουλος 3, Σαΐνης 4, Σπανός 13, Φράγκος 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ. Έδειξαν ότι θέλουν πολύ τη νίκη και εν τέλει δικαιώθηκαν.