07/10/2023
Rakuzan 16 15 9 6 9 55 -
Old Stars 14 5 11 16 8 54 -

Έσπασε το... ρόδι η Rakuzan!

Την πρώτη της νίκη στην Development2 League πραγματοποίησε η Rakuzan καθώς επικράτησε δύσκολα στην παράταση των Old Stars.

Ως μονομαχία ανάμεσα σε Παπαβασιλείου και Καπράλο μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον σέντερ των γηπεδούχων να βγαίνει νικητής και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 16-14.

Οι γηπεδούχοι προσέθεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στην επιθετική τους εξίσωση τους Κουκλάκη και Λογοθέτη και με τη βοήθεια του πάντα αξιόπιστου Παπαβασιλείου "έχτισαν" διψήφια διαφορά (31-19). Οι Old Stars "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με καλάθια των Χαΐδου και Ν. Παυλίδη διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι "Αστέρες" μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι στην επίθεση, με τους Καπράλο και Γεωργούση να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο και τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 40-30.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Old Stars ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με 0-11 σερί πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (40-41). Ο Χαΐδος ξύπνησε τους συμπαίκτες από τον... λήθαργο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ξανά, οι ομάδες ήταν συνεχώς ισόπαλες και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (46-46)

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν ένα καλό προβάδισμα με τον Παπαβασιλείου, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Καπράλο. Το παιχνίδι κρεμόταν από μια κλωστή, οι παίχτες της Rakuzan έχαναν τη μία βολή μετά την άλλη, αλλά για καλή τους τύχη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να σπάσουν το... ρόδι στην Development2 League. Ο Αγγελογιαννάκης αστόχησε σε νεκρό χρόνο κι έτσι οι Old Stars έχασαν την ευκαιρία να "κλέψουν" τη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαβασιλείου με 18 πόντους (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/47 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 2/15 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/47 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Rakuzan: Κουκλάκης 3 (1), Χαΐδος 6, Αθανασόπουλος, Μ. Παυλίδης 6, Ν. Παυλίδης 7 (1), Παπαβασιλείου 18 (1), Λογοθέτης 4, Κολοβέρος 11

Old Stars: Γεωργούσης 6, Λεντζής, Δουκάκης 3 (1), Αγγελογιαννάκης 2, Καπράλος 32 (4), Τζιόπας 4, Κωφόπουλος 2, Τζώρτζος, Πέτρου 1, Τσουμπάρας 4