14/05/2023
Myrmidons BC 15 13 20 13 1 62 -
Airμπωλ 13 17 21 10 10 71 -

"Εσπασαν" το ρόδι οι AirΜπωλ!

Το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στα παρκέ του Basketaki πήραν χθες οι AirΜπωλ, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Summer Evolution League λύγισαν στο έξτρα πεντάλεπτο τους Myrmidons με 62-71 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Myrmidons, καθώς με δύο τρίποντα του Ραχωβίτσα, 4 πόντους του Γάββαρη και 3 του Βενέτη, προηγούνταν με 15-11, 1:20 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Πιστεύος, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Ντζούρας και 4 ο Κόππολα.

Στην δεύτερη περίοδο οι AirΜπωλ ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Ψύκου και τρίποντα των Πιστεύου - Παπαδάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 18-28. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι πριν την ανάπαυλα και με 6 πόντους του Ραχωβίτσα και 4 του Μπούντα, μείωσαν στο καλάθι, 28-30!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Δαλίτσικα και έμμεσο τρίποντο του Μουσταφέρη, η παρέα του Ψύκου ξέφυγε στους 9, 34-43. Για ακόμη, όμως, μια φορά το συγκρότημα του Πετρόπουλου απάντησε άμεσα και με 6 πόντους του Βενέτη, 5 του Τσιμή, 5 του Μπούντα και 4 του Ραχωβίτσα, έριξε την διαφορά στους 3, 48-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε για τα καλά "φωτιά", με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και τελικά το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση, 61-61. Για τους Μυρμιδόνες 8 πόντους είχε ο Βενέτης και 5 ο Μπούντας, ενώ για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Ντζούρας με τους 6 πόντους που πέτυχε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι AirΜπωλ κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Οργίνο, Δαλίτσικα, Ψύκο και Ντζούρα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-71. Για τους γηπεδούχους στην παράταση 1/2 βολές είχε ο Μπούντας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 18/44 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 16/24 βολές, 23/55 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Myrmidons ο Βενέτης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 8/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των AirΜπωλ ο Δαλίτσικας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Τσιμής 8, Ραχωβίτσας 16 (3), Πετρόπουλος 2, Γάββαρης 4, Βενέτης 17, Μπούντας 15, Θωμάς

AirΜπωλ (Ψύκος): Παπαδάκης 3 (1), Ψύκος 9, Ντζούρας 17 (1), Δαλίτσικας 12, Ραπτοδήμος 4, Πιστεύος 7 (1), Κόππολα 6, Κοσκίνας, Μουσταφέρης 5, Οργίνος 8

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του παιχνιδιού!