25/05/2024
Peristeri Trelleborg 14 13 16 15 - 58 -
Αρειανοί 16 20 13 10 - 59 -

Έσπασαν το ρόδι οι Αρειανοί!

Οι Αρειανοί έψαχναν την πρώτη τους νίκη στο Summer League και μπήκαν αποφασισμένοι να την πάρουν. Με τον Γεωργακόπουλο να κάνει τη διαφορά στη ρακέτα, προηγήθηκαν 4-11. Η Peristeri Trelleborg βρήκε σιγά σιγά ρυθμό στην επίθεση και μείωσε με τη λήξη του δεκαλέπτου στο καλάθι (14-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα και με συνεχόμενα καλάθια του Αριστείδη Μαυρογιαννάκη πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (20-30). Παύλου και Δρακόπουλος κρατούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-36.

Ο Δρακόπουλος μπήκε ζεστός στην επανάληψη και με εννέα συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 36-41, με την Peristeri Trelleborg να πλησιάζει στους τρεις πόντους μετά από καλάθι του Δαλέζου (42-45). Οι Αρειανοί διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 43-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 46-53 μετά από καλάθι του Βενιεράκη, όμως η Peristeri Trelleborg δεν παράτησε το ματς. Με σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (57-56), λίγο πριν τη λήξη. Ο Γεωργακόπουλος απόλυτα ψύχραιμος ευστόχησε σε δύο βολές και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (57-58). Ο Δρακόπουλος με μια βολή ισοφάρισε (58-58), με τον Γεωργακόπουλο να κερδίζει φάουλ 4" πριν τη λήξη και με μια βολή να κάνει το 58-59. Η Peristeri Trelleborg αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι οι Αρειανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Γεωργακόπουλος με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Παύλου 15με πόντους, 9 ριμπάουντ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Δαλέζος 9, Δρακόπουλος 16, Κυνηγάκης 7, Μακρής 9, Παύλου 15, Τσίντζας 2.

Αρειανοί (Μαυρογιαννάκης): Βενιεράκης 5, Γεωργακόπουλος 25, Ελτσίδης 3, Ζαχαράκης 2, Λάγιος 14, Μακρής, Μαυρογιαννάκης Αρ. 8, Μαυρογιαννάκης Γ. 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη των δύο ομάδων.