22/01/2023
RBD Ball Boys 17 7 10 16 - 50 -
All Blacks 6 9 13 15 - 43 -

«Έσπασαν το ρόδι» οι Ball Boys!

Μπορεί να άργησαν, όμως οι Ball Boys βρήκαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ναι καλά διαβάζετε. Μετά από 11 σερί αρνητικά αποτελέσματα, οι Ball Boys πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα το απόγευμα της Κυριακής 22 Ιανουαρίου, επικρατώντας των All Blacks με 50-43. Έτσι πλέον έχουν ρεκόρ 1-11, ενώ από την άλλη οι All Blacks έπεσαν στο 3-8, έπειτα από την 4η συνεχόμενη ήττα τους.

Στα του αγώνα, οι Ball Boys ήταν εκείνοι που μπήκαν κάπως καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν 6-0. Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 5 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι οι φιλοξενούμενοι, με τον Σαμαρτζή να κάνει το 6-2. Τσιούνης και Τσάγκας ήταν οι πιο δραστήριοι από την πλευρά των γηπεδούχων, τους οποίους κράτησαν μπροστά με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να γράφει 17-6.

Με καλάθι του Βαζούρα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για λίγο στο +11 (19-8), με τους All Blacks από την άλλη να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κυρίως με τους Ελευθεράκο, Μπούρο και Τσαμαλή. Έτσι το σκορ έφτασε στο 20-15, όμως Τσάγκας και Τσιούνης έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να φτάσει στο 24-15, με το οποίο έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, μιας και Τσάγκας και Τσιούνης είχαν γίνει… κακός μπελάς για τους All Blacks. Μετά το 31-21 δια χειρός Τσάγκα, οι All Blacks έδειξαν να ανεβάζουν ρυθμό και με 7 σερί πόντους πλησίασαν στους τρεις (31-28). Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως, ο Ματθαίου «μίλησε» πίσω από τα 6,75 γράφοντας το 34-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι All Blacks έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, μήπως και καταφέρουν να ανατρέψουν την κατάσταση. Με το Σαμαρτζή να εκτελεί πίσω από την γραμμή του τριπόντου, έφεραν και πάλι το παιχνίδι στους τρεις (40-37), αλλά και πάλι οι Ball Boys εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και κατάφεραν να πάρουν απόσταση. Το καλάθι και φάουλ του Τσιούνη λίγο πριν το τέλος για το 48-41 έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των All Blacks, οι οποίοι τελικά είδαν τους Ball Boys να πανηγυρίζουν τη νίκη με 50-43.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσιούνης ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και πήρε 6 ριμπάουντ.

Οι Ball Boys μέτρησαν 12/27 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 14/35 βολές, ενώ μάζεψαν 31 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 22 λάθη. Από την άλλη οι All Blacks είχαν 12/34 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 7/14 βολές, 37 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Ball Boys (Τσάγκας): Βαζούρας 6(5ρ.), Λέγγας 2(2ρ.), Ματθαίου 9(5ρ.), Πέτρου 3(4ρ.), Τσάγκας 14(9ρ.), Τσιούνης 16(6ρ.)

All Blacks (Μπούρος): Ελευθεράκος 6(3ρ.), Καλλιώρας 2(2ρ.), Μπούρος 2(11ρ.), Σαμαρτζής 16(7ρ.), Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 3(3ρ.), Τσαμαλής 5(6ρ.), Χερβατίδης 9(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι Ball Boys όσο το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος.