01/10/2023
Red Goats 5 5 9 6 - 25 -
Ellinoroston Celtics 2 17 11 9 - 39 -

Έσπασαν το ρόδι οι Celtics!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Ellinoroston Celtics έσπασαν το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα της Development 2 League, επικρατώντας άνετα των νεοσύστατων Red Goats με 25-39.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Red Goats έκαναν ελαφρώς καλύτερη εκκίνηση, χάρη στα καλάθια του Τραχείλου (4π.). Μόλις μια φορά δια χειρός Παπαιάκου (2π.) σκόραραν οι μετέπειτα νικητές στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκάλεπτου 5-2.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Celtics πάτησαν το γκάζι και με εντυπωσιακό επιμέρους 5-17 έχτισαν διαφορά. Χατζηγιάννης (8π.), Φυλακτός (6π.) και Νάστος (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, βάζοντας τους Celtics σε θέση οδηγού, ενώ την ίδια ώρα οι Goats σκόραραν με Βρύση (2π.) και Τσιαντή (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -9. Σκορ ημιχρόνου, 10-19.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά μοιρασμένο. Οι Celtics, παρά το γεγονός ότι δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους, διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Φυλακτού (9π.) πίσω από τα 6,75μ. Οι Goats εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, βρίσκοντας λύσεις από τους Γιακουμή (4π.), Βρύση (3π.) και Μπουλιαρίτη (2π.), όμως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τούς βρήκε στο -11. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 19-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Celtics διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και με καλάθια των Χατζηγιάννη (4π.) και Νικολαίδη (3π.) έφτασαν εύκολα στη νίκη. Οι Red Goats δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμα ματς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Red Goats είχαν 8/46 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 6/8 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 8/41 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Νάστος με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 κλέψιμο.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής με 6 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Red Goats (Γιακουμής) : Αρνίδης, Βασιλάκης, Βρύσης 5 (1), Γιακουμής 5, Ερρίπης Α.Γ, Κοκκαράκης 1, Μπουλιαρίτης 2, Νίκου, Τραχείλος 6, Τσιαντής 6.

Ellinoroston Celtics (Χατζηγιάννης) : Νάστος 2, Νικολαίδης 5, Παπαιάκος 2, Πιρπίρογλου 1, Φυλακτός 15 (5), Χατζηγιάννης 14 (1).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία του Φυλακτού.