14/05/2023
Gerakas Hawks 16 8 12 19 5 60 -
ESDDA Graduates 12 20 12 11 8 63 -

Έσπασαν το ρόδι οι Esdda Graduates!

Κυριακή βραδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι ESDDA Graduates, αν και εμφάνισαν για ακόμη μια φορά αυτοκτονικές τάσεις, κατάφεραν στο έξτρα πεντάλεπτο να κατακτήσουν τη πρώτη τους νίκη, καθως επικράτησαν των αξιόμαχων Γέρακας Hawks με σκορ 60-63!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι την αναμέτρηση καθώς με τους Γιαννακάκη(5π) και Πικάση(5π) να αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού κομματιού των Hawks, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 16–12. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Μπακάλη με 4 πόντους.

Στη συνέχεια οι «πορτοκαλί» ήταν σαρωτικοί, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τον «μπόμπερ» Ναρλή να πετυχαίνει τρία σερί τρίποντα έξω από τη γραμμή των 6,75, οδηγήθηκαν  στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 24-32! Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι παρουσία σαν έλλειμμα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, πετυχαίνοντας μόλις οκτώ πόντους!

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με τα επιμέρους 12–12. Ο Πικάσης ήταν πολύ καλός σε αυτό το διάστημα με 6 πόντους και 1 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Χριστοφόρου πέτυχε 4 από την πλευρά των «οράνι». Η προτελευταία στροφή έκλεισε, με το σκορ στον φωτεινό πίνακα στο κλειστό των Μελισσίων να δείχνει το 36-44!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε όλα αυτά τα οποία μας έχουνε κάνει να αγαπήσουμε αυτό το άθλημα. Ο Πικάσης με το σκορ στο 55-53, βρέθηκε στη γραμμή των ελεύθερων βολών,  9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο έμπειρος guard ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη, ο Λιγνός πήρε το ριμπάουντ, έδωσε ξανά στον αρχηγό των Hawks και εκείνος έστειλε το παιχνίδι στη παράταση(55-55).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όντας πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί σε όλες τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με σκορ  60-63.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Στέλιο Μπακάλη με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Λιγνός είχε 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι ESDDA Graduates είχαν 17/55 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 κόψιμο, 1 κόψιμο και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/61 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/24 βολές, 54 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Γέρακας Hawks(Πικάσης): Γιαννακάκης 14, Δασκαλάκης, Δημόπουλος 2, Λιγνός 19, Πικάσης 23, Τζελέπης 2.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Γκάμαρης 5, Καπαγεωργόπουλος 2, Μπακάλης 12, Ναρλής 15, Παπακώστας 6, Πατούλιας 6, Σαπουτζής 11, Τσίτσιρας, Χριστοφόρου 6!

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές συναισθημάτων που μας προσέφερε το παιχνίδι!