27/09/2021
Campeon Εθνικός Star 9 11 12 5 - 37 -
Lobsters BC 12 7 21 15 - 55 -

Έσπασαν το ρόδι οι Lobsters!

Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι Lobsters στον 26ο όμιλο του κυπέλλου απέναντι στον Εθνικό STAR καθώς επικράτησαν στο κλειστό των Λιοσίων με 37-55. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με τον Εθνικό STAR να έχει το προβάδισμα, αλλά οι Lobsters με δυνατό δεύτερο ημίχρονο καθάρισαν εύκολα την υπόθεση νίκη και, έτσι διατηρούν ελπίδες για την πρόκριση.
Παιχνίδι χαμηλής ταχύτητας στο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες με την αστοχία να πρωταγωνιστεί. Οι Lobsters πήραν το προβάδισμα από την αρχή και, πλην του τρίποντου του Ζουρίδη που έκανε το 3-2, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9-12. Ο Ζουρίδης πέτυχε πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τρέντσιος ξεχώρισε με εφτά πόντους για τους Lobsters.
Με τρίποντο του Γεωργίου στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου οι Lobsters πήραν διαφορά έξι πόντων με το σκορ να γίνεται 9-15. Όμως σταδιακά ο Εθνικός STAR ισορρόπησε το παιχνίδι και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά με 20-19. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό STAR ήταν ο Σέργης με τέσσερις πόντους ενώ ο Γεωργίου έβαλε πέντε για τους Lobsters.
Ο Εθνικός STAR κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα κάνοντας το σκορ 24-22 (22′) όμως οι Lobsters στα επόμενα τέσσερα λεπτά έτρεξαν σερί 12-2 για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κάνουν το σκορ 26-34 (27′). Με απόλυτη ισορροπία κύλησαν τα τελευταία τρία λεπτά και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Lobsters μπροστά με 32-40. Ο Ζουρίδης είχε οχτώ πόντους για τον Εθνικό STAR, ενώ άλλους τόσους είχε και ο Μπίλιας για τους τυπικά φιλοξενούμενους.
Ακόμα καλύτεροι οι αστακοί στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι οποίοι έτρεξαν σερί 2-10, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για να καταφέρουν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 37-55. Ο Ζουρίδης είχε τρεις πόντους για τους ηττημένους, ο Γεωργίου είχε οχτώ για τους νικητές.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Τρέντσιος ο οποίος είχε 16 πόντους με 7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και ένα μπλοκ. Για τον Εθνικό STAR ξεχώρισε ο Ζουρίδης με 19 πόντους έχοντας 6/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 κόψιμο.
Συνολικά ο Εθνικός STAR είχε 12/55 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 4/6 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Lobsters είχαν 15/46 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/8 βολές, 49 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 τάπα.
Εθνικός STAR (Σιαπάνης): Φλάσκος, Δεληδάκης 11 (1), Σέργης 7 (11ρ), Ζουρίδης 19 (18ρ 2τρ), Λάππας, Κόλλιας.
Lobsters (Ραχμάν): Γεωργίου 17 (3), Κοντάκος 2 (15ρ), Τρέντσιος 16 (8ρ), Μπάρλας 3 (10ρ 1τρ), Ραχμάν 2, Μπίλιας 15 (8ρ 2τρ).
Τι μας άρεσε: Ο Μπάρλας Jr έκλεψε την παράσταση καθώς έδινε οδηγίες στους Lobsters από τον πάγκο της ομάδας περιμένοντας να πάρει την ευκαιρία του.