19/06/2024
Polichni 5 goat 14 19 20 10 - 63 -
Mammoth 13 16 18 9 - 56 -

Έσπασαν το ρόδι οι Polichni 5 goat!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλο ενδιαφέρον και ένταση. Οι 5 Goat, με τους Καλλιώρα και Μπουτκόβαλη να ξεχωρίζουν, κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Καλλιώρας σημείωσε κρίσιμα καλάθια, ενώ ο Μπουτκόβαλης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην άμυνα. Από την άλλη πλευρά, οι Mammoth, με τον Νικολαΐδη και τον Μακρίδη, ανταποκρίθηκαν δυναμικά, κρατώντας το σκορ κλειστό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 14-13 υπέρ των 5 Goat, προϊδεάζοντας για έναν αμφίρροπο αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 5 Goat κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-29. Ο Καλλιώρας συνέχισε να εντυπωσιάζει με την επίθεσή του, ενώ ο Μπουτκόβαλης ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα και τη δημιουργία παιχνιδιού. Οι Mammoth, αν και προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, δυσκολεύτηκαν να περιορίσουν τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων τους. Ο Νικολαΐδης και ο Μακρίδης κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά οι 5 Goat ήταν πιο αποτελεσματικοί και επικεντρωμένοι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου συναρπαστικό, με τους 5 Goat να διατηρούν το προβάδισμα τους, παρά την επιθετική πίεση των Mammoth. Ο Καλλιώρας συνέχισε να ηγείται της επίθεσης, ενώ ο Μπουτκόβαλης έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Οι Mammoth, με τον Νικολαΐδη να πρωτοστατεί στην επίθεση και τον Μακρίδη να παίζει καθοριστικό ρόλο στην άμυνα, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Παρά τις συνεχείς επιθέσεις, οι 5 Goat κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 53-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 5 Goat κατάφεραν να διατηρήσουν την υπεροχή τους και να εξασφαλίσουν τη νίκη με τελικό σκορ 63-56. Ο Καλλιώρας και ο Μπουτκόβαλης συνέχισαν την εξαιρετική τους απόδοση, εξασφαλίζοντας την επικράτηση της ομάδας τους. Οι Mammoth, παρά τις προσπάθειες των Νικολαΐδη και Μακρίδη, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους 5 goat να παίρνουν την πρώτη τους νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Μαρίνου Μπουτκόβαλη ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Ηρακλής Νικολαΐδης ο οποίος έκανε και αυτός Double Double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Polichni 5 goat: Μπουτκόβαλης 26 (4) , Θεοδοσιάδης 2 , Καλλιωρας 31 (2) , Ματτας 4 , Ατματζίδης

Mammoth: Μακρής 10 , Χαλκιαδάκης 4 , Φαράντος 8 , Μακρίδης 14 (2) , Λιάκος 7 (1) , Νικολαΐδης 13