20/05/2023
Crushers 16 6 6 9 - 37 -
West Side B.C 16 18 13 14 - 61 -

Έσπασαν το ρόδι οι West Side!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι West Side πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Summer Development League, επικρατώντας των Crushers με το εμφατικό 37-61.

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μετρούν από 16 πόντους. Σακαρέλος (6π.), Αποστόλου (4π.), Καλούδης (2π.), Κεραμιώτης (2π.) και Κουτσοδημητρόπουλος (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των βελτιωμένων Crushers, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Πέτρου (4π.), Μπελεχάκη (3π.), Γαλανόπουλο (3π.), Αδελφόπουλο (2π.), Λέγγα (2π.) και Τριανταφυλλίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι West ήλεγξαν απόλυτα το ματς, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τους Τριανταφυλλίδη (8π.), Γαλανόπουλο (7π.) και Λέγγα (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Crushers αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ άουτ και μοιραία έμειναν πίσω με 12 πόντους στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 22-34.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι West, χωρίς να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, παρέμειναν ανώτεροι των Crushers, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα και φλερτάροντας με το +20. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν και πάλι μόλις 6 πόντους ενεργητικό, με τους Ευθύμερο (2π.), Κουτσοδημητρόπουλο (2π.) και Ρίζο (2π.) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-47.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι West Side έφτασαν χωρίς άγχος στην νίκη, με τον Αδελφόπουλο (4π.) να ξεχωρίζει στο φινάλε, ενώ οι Crushers πέτυχαν τα τελευταία τους καλάθια με τους Κεραμιώτη (4π.), Ρίζο (3π.) και Αποστόλου (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Crushers είχαν 12/56 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι West Side είχαν 14/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Παύλος Τριανταφυλλίδης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φανούριος Κεραμιώτης με 9 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 6, Ευθύμερος 2, Καλούδης 2, Καράμπελας, Κεραμιώτης 9, Κουτσοδημητρόπουλος 4, Ρίζος 5 (1), Σακαρέλος 9 (3).

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος 8, Γαλανόπουλος 16 (4), Λέγγας 10 (1), Μπελεχάκης 6 (2), Πέτρου 6, Τριανταφυλλίδης 15 (2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.