56
Mpaloniakos 9 14 9 11 - 43 -
Aces 10 11 13 22 - 56 -

Έσπασαν το ρόδι τελικά οι Aces!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Aces κέρδισαν δύσκολα τον Μπαλονιακό με 43-56 για την τρίτη αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aces στο ματς, καθώς με τρίποντο του Στεργιόπουλου, έμμεσο τρίποντο του Μπατζάκα και δίποντα των Νίκου Κοντακιώτη – Κοζανίδη, προηγούνταν με 3-10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γκρι έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Λεβεντούρη, Παπαβασιλείου και Κατσώνη με 3 πόντους έκαστος, πλησίασαν στον πόντο, 9-10!

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τον Μπαλονιακό να είναι ελαφρώς καλύτερος και με 9 πόντους του Κατσώνη και 4 του Λεβεντούρη, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-21. Ο Γιώργος Κοντακιώτης με 4 πόντους και ο Αναστάσης Ναρεκιάν με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο.

Με 3 πόντους του Χατζηδημητρίου και βοήθειες των Πουλόπουλου – Ζαγαριώτη, ο Μπαλονιακός πήρε προβάδισμα 6 πόντων, 28-22, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Άσσοι πάτησαν γκάζι στο τέλος του δεκαλέπτου και με τους Στεργιόπουλο – Μπουράζι να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, προσπέρασαν με 32-34!

Ντέρμπι ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Μπατζάκα, 4 του Μαραβέλια και 3 του Στεργιόπουλου, οι Aces έφτασαν στη νίκη με 43-56. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κατσώνης και Λεβεντούρης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/32 βολές, 11/48 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/22 βολές, 18/60 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Κατσώνης με 15 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1  τάπα. Κορυφαίος των Aces ο Στεργιόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Mpaloniakos (Κατσώνης): Λεβεντούρης 12, Παναγιωτίδης, Κατσώνης 15 (1), Πουλόπουλος 4, Αγγελογιαννόπουλος, Παπαβασιλείου 6 (1), Χατζηδημητρίου 4, Ζαγαριώτης 2

Aces (Ναρεκιάν Τ.): Κοντακιώτης Γ. 6, Ναρεκιάν Α. 7 (1), Κοντακιώτης Ν. 4, Μπατζάκας 10, Μαραβέλιας 4, Στεργιόπουλος 12 (1), Λεοντιάδης 4, Μπουράζι 4, Κοζανίδης 2, Μπάκας 3

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα στα τελευταία λεπτά από τους Aces!