30/09/2023
Chicago Hulks 7 17 13 23 - 60 -
Πασοκlahoma City Thunder 14 10 12 19 - 55 -

"Εσπασαν" το ρόδι οι Hulks!

Την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της D2-League πήραν οι Chicago Hulks, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την μαχητική ΠΑΣΟΚlahoma με 60-55 στο κλειστό του Περιστερίου!

Καλύτερη εμφανίστηκε η ΠΑΣΟΚlahoma στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Γνάτη και 4 του Λιακίδη, προηγήθηκε με 7-14. Ο Παπαγιάννης με 3 πόντους και οι Σουκοβέλος - Νίκος Τιγγινάγκας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Chicago Hulks να βρίσκουν ρυθμό και με 8 πόντους του Σουκοβέλου, 4 του Παπαγιάννη και 3 του Παρσόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 24-24. Ο Γνάτης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του Διαμαντόπουλου με 4 νέους πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Μαραβελάκης, Λιακίδης και Κοτσαμπασάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε και έτσι το φινάλε της περιόδου βρήκε τους "Ταύρους" στο +1, 37-36, με τον Παπαγιάννη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σουκοβέλο να προσθέτει 3. Το δίδυμο Γνάτη - Μπακογιάννη με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, κράτησε την ΠΑΣΟΚlahoma σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 37-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη - Σουκοβέλο, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 60-55. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι γαλάζιοι να κάνουν την ανατροπή από το 49-40, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Λιακίδη, Γνάτη και Συρίγου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/24 βολές, 14/45 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 17/37 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Chicago Hulks ο Παπαγιάννης με 21 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/15 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma ο Γνάτης με 23 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 6/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Καραμπίνος 3, Τιγγινάγκας Ν. 5, Σουκοβέλος 24 (3), Παπαγιάννης 21 (3), Λύτρας, Αληγιάννης 2, Βράνας, Ντέμος, Παρσόπουλος 3, Τιγγινάγκας Α. 2

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Μπακογιάννης 7, Κοτσαμπασάκης 7, Συρίγος 4, Λιακίδης 10 (2), Γνάτης 23 (1), Ιατρού, Μαραβελάκης 4

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο φωτιά των Hulks, Σουκοβέλου - Παπαγιάννη!