10/05/2023
Black Mapa - - - - - 20 -
Never Coupen - - - - -1 - -

«Έσπασαν το ρόδι» οι Never Coupen!

Η πρώτη νίκη στην Summer Development League είναι γεγονός για τους Never Coupen, οι οποίοι το βράδυ της Τετάρτης 10 Μαΐου επικράτησαν 55-60 των Black Mapa. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα σε σχεδόν όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δεν «λύγισαν» σε σημεία που οι αντίπαλοι έδειχναν να πιέζουν και έφτασαν στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι οι Never Coupen πήγαν στο 1-1, ενώ οι Black Mapa μετρούν 2 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια (0-2).

Όσον αφορά τον αγώνα, από τα πρώτα λεπτά οι Never Coupen έδειχναν καλύτερο πρόσωπο και με τους Μουράτο-Αργύρη να ξεκινούν «ζεστοί» πίσω από τα 6,75 ήρθε το 2-9. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως τον ρυθμό τους και με τον Κρητικό, αλλά και τον Λαζαρίδη ο οποίος έδωσε λύσεις μπροστά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, μείωσαν σε 10-12 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Τόφαλο (13-12), όμως η αντίδραση των Never Coupen ήταν άμεση και πήραν ξανά «κεφάλι» με τον Μουράτο (13-15). Μάλιστα έχτισαν και μία μικρή απόσταση, όταν ο Μουστακάτος εκτέλεσε για τρεις και έγραψε το 15-21. Ο Κοζαλάν προσπάθησε να διατηρήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, ενώ ο Μουστακάτος με μία ακόμα τρίποντη εκτέλεση πήγε τους Never Coupen με το προβάδισμα στην ανάπαυλα και το σκορ στο 22-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μακρίδης αφού το έψαξε αρκετά, βρήκε το πρώτο του τρίποντο, ενώ Μουράτος και Μουστάκας χτύπησαν επίσης την αντίπαλη άμυνα και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στο +10 (23-33). Οι Black Mapa εξακολουθούσαν να κυνηγούν στο σκορ, ωστόσο έβλεπαν τους αντιπάλους τους να μην τους επιτρέπουν να πλησιάσουν πέρα από τους 8 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο, λοιπόν, ολοκληρώθηκε με τους Never Coupen στο +11 και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 33-44.

Η διαχείριση των φιλοξενούμενων στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλή, αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου έμειναν σε απόσταση 10-12 πόντων από τους Black Mapa. Λίγα λεπτά πριν το φινάλε ο Μακρίδης με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 50-60 και πλέον οι Never Coupen ήταν «αγκαλιά» με τη νίκη. Αυτό τους έκανε να χαλαρώσουν κάπως και κάποια δικά τους λάθη, σε συνδυασμό με την πίεση των αντιπάλων δημιούργησαν ένα σερί 5-0 για να έρθει το τελικό 55-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Αργύρης με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Black Mapa εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ευάγγελος Γιανναράκης με 9 πόντους, 2 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Οι Black Mapa είχαν 12/47 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 19/32 βολές, 42 ριμπάουντ, όπως και 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Never Coupen μέτρησαν 14/37 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 11/29 βολές, 42 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 6 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Black Mapa (Γιανναράκης): Κοζαλάν 7(9ρ.), Καλογερόπουλος 3(4ρ.), Γιανναράκης 9(9ρ.), Κρητικός 9(6ρ.), Τόφαλος 7(3ρ.), Κάπουας 2, Αγγελόπουλος 9(6ρ.), Λαζαρίδης 9(5ρ.)

Never Coupen (Καρπουζλής): Μουστακάτος 13(2ρ.), Μακρίδης 9(2ρ.), Αργύρης 12(10ρ.), Μουστάκας 1(9ρ.), Κυπριωτάκης, Μουράτος 12(4ρ.), Δαλέτζας 3(3ρ.), Χρονόπουλος 1, Καρπουζλής 9(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες.