11/11/2022
Miami Heets 23 9 16 14 - 62 -
Collectors 16 10 17 15 - 58 -

"Έσπασαν" το ρόδι οι Miami Heets!

Tην πρώτη τους νίκη στην Evolution πραγματοποίησαν το βράδυ της Παρασκευής οι Miami Heets καθώς επικράτησαν των Collectors στο κλειστό του Κολωνού.

Άκρως παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση. Οι Heets ήταν ελαφρώς ανώτεροι και με τους Δρίτσα και Πιτούλη προηγήθηκαν με 23-16. Για τους Collectors, οι Παπασπύρος, Κυριάκου και Τσατσάνης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι "άσπροι" συνέχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, "χτίζοντας" μάλιστα διψήφια διαφορά, χάρη στους Πιτούλη και Δρίτσα . Οι Collectors έβγαλαν αντίδραση με τους Παπασπύρο και Κυριάκου, μάζεψαν την διαφορά και έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης. Σκορ ημιχρόνου, 32-26.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Heets συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να κρατούν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, με τον Πιτούλη να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά. Για τους "Συλλέκτες" ο Στεφανέας με συνεχόμενους πόντους τράβηξε το... κουπί στην επίθεση, ενώ ο Κυριάκου κυριάρχησε και πάλι στην ρακέτα. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Heets στο +5 (48-43).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς. Οι φιλοξενούμενοι με... αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να βάλουν "φωτιά" στην αναμέτρηση χάρη στους εξαιρετικούς Παπασπύρου και Κυριάκου. Οι Heets ωστόσο ήταν αποφασισμένοι για να πάρουν τη νίκη. Έτσι, με μεγάλα καλάθια των Δρίτσα και Ντερή έφτασαν στη νίκη με 62-58, κάνοντας ταυτόχρονα την πρώτη τους νίκη στην Evolution.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δρίτσας με 21 πόντους (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/43 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 19/30 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 13/28 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Miami Heets: Δεντάκης 4, Δρίτσας 21 (1), Ισμαήλος 2, Ιωαννίδης 8 (1), Ντερής 2, Πιτούλης 18, Τζουβανάκης 7 (1)

Collectors: Αγγελομάτης 5, Γαζεπίδης, Κλεισούρας, Κυριάκου 14, Παπασπύρος 14 (1), Σοφός 2, Στεφανέας 11, Τσατσάνης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς, καθώς και η πολυφωνία στην επίθεση των Heets.