25/10/2022
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 16 14 15 10 - 53 -
Σοποτό B.C. 20 16 15 8 - 59 -

Έσπασαν το ρόδι οι Sopoto!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Sopoto πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, καθώς ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης υπέκυψε στη ανωτερότητα τους με σκορ 53-59 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον Σοφιανόπουλο σε εξαιρετική κατάσταση πήραν κεφάλι στο σκορ, 5-8 , εν συνεχεία με ένα υπέρ τους επιμέρους 2-6 αύξησαν τη διαφορά έναντι των αντιπάλων τους , 7-15 , ο Βασδέκης αντέδρασε και μείωσε στους τρεις,14-17 , με τον φωτεινό πίνακα στη Basketaki Arena στο τέλος της περίοδο να δείχνει το 16-20 υπέρ της ομάδας του Χουλιάρα. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Σοφιανόπουλος πέτυχε 9 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Τογγαλίδης.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Sopoto με τον Χιουτακάκο να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Σοφιανόπουλο διατήρησαν τα ηνία στο σκορ, 21-24 , τα καλάθια των Γρατσιάτου και Πλιάκου έδωσαν το προβάδισμα στον Βασδέκη για πρώτη στην αναμέτρηση με βραχεία κεφαλή, 25-24 , η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους, 25-31 , με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο συν έξι με σκορ 30-36. Ο Χιουτακάκος πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Ρεντούμης είχε 4.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Χιουτακάκο, Σκαμνάκη και Χουλιάρα να ηγούνται των προσπαθειών τους έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 33-44 , ο Αρχιστράτηγος μείωσε στους πέντε , 41-46 , ενώ η προτελευταία στροφή έκλεισε με τους Sopoto σε θέση ισχύος με σκορ 45-51. Ο Σκαμνάκης πέτυχε 12 πόντους, ενώ ο Τογγαλίδης είχε 7.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασδέκης με οδηγό τον Τογγαλίδη μείωσε στους τρεις, 53-56 . Ωστόσο η προσπάθεια τους έμεινε ημιτελής, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση της Master League με σκορ 53-59 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Χιουτακάκος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Αρίστος Τογγαλίδης είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα .

Οι Sopoto είχαν 11/31 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/45 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 8/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη .

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Τογγαλίδης): Γρατσιάτος 4, Παπαδημητρίου 2, Πλιάκος 14, Ρεντούμης 11, Σκαμάγκος, Τογγαλίδης 22 .

Sopoto(Χουλιάρας) : Αγγελογιαννόπουλος 4, Κουτσουρής, Λουρίδας, Σκαμνάκης 15, Σοφιανόπουλος 13, Φούκος 9, Χιουτακάκος 10, Χουλιάρας 3, Χριστοδουλόπουλος, Ψαλιδόπουλος 5  .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση των Σοφιανόπουλο, Σκαμνάκη και Χιουτακάκου !