21/04/2024
The Roots 13 10 14 10 - 47 -
Αδίστακτοι Σουταράδες 9 17 13 5 - 44 -

"Έσπασαν" το... ρόδι οι Roots!

Ανώτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Χατζή, Γουρνέλο καο Γούλα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-9. Οι Αδίστακτοι Σουταράδες πήραν σκορ κυρίως από τους Κουρλέση και Τάλλαρο και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με την ενεργοποίηση των Καλπία, Σπανόπουλου και Κατεμή έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (23-26). Οι γηπεδούχοι που δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, πήραν σκορ από την περιφέρεια από τον Σοκολάκη και μέσα από την ρακέτα από τον Ζαμπάρα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι Roots εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία των Στρατή και Κατσουράνη στο ζωγραφιστό και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι Σουταράδες απάντησαν με την σειρά τους με τον Αρβανίτη και Αρμύρα, διαμορφώνοντας το 37-39 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα και σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή βρέθηκαν οι Roots, αφού μ' ένα επιμέρους σκορ 7-5 έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 47-44. Οι Αδίστακτοι Σουταράδες παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζαμπάρας με 3 πόντους (0/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αρμύρας με 7 πόντους (3/9 δίποντα, 1/3 βολές, 13 ριμπάουντ).

Roots (Λουλουργάς): Αργυράκης, Γουρνέλος 9 (1), Γούλας 3, Ζαμπάρας 3, Κατσουράνης 11, Λαγωνικακος 9 (1), Σοκολάκης 3 (1), Χατζής 4, Στρατής 5

Αδίστακτοι Σουταράδες (Σπανόπουλος): Αρβανίτης 2, Αρμύρας 7, Δημητρακόπουλος 3, Θυμαράς 4, Καλπίας 10 (2), Κατεμής 3, Κουρλέσης 5 (1), Σπανόπουλος 5 (1), Τάλλαρος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.