01/11/2021
Old Stars 21 7 20 10 - 58 -
Baca Juniors BC 4 7 14 12 - 37 -

Έσπασε το ρόδι για τους Old Stars!

Την πρώτη τους νίκη πανηγύρισαν οι Old Stars στο φετινό πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν της Baca Juniors σχετικά εύκολα με 58-37. Οι Old Stars ήταν έξι εναντίον πέντε της Baca Juniors και είδαμε ένα παιχνίδι σε αμιγώς φιλικά πλαίσια με καλό κλίμα.
Φοβερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Old Stars, οι οποίοι με τον Καπράλο να οδηγεί πέτυχαν 21 πόντους, με τους 17 να είναι σερί και το δεκάλεπτο να λήγει 21-4 υπέρ τους. Ο Καπράλος πέτυχε τους 13 από τους 21 πόντους της ομάδας του, ενώ Κασφίκης Κ. και Κατσιάδας είχαν από δύο για την Baca Juniors.
Μέτριο το θέαμα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να μην βλέπουμε συχνά καλάθια. Έτσι, στο λιγότερο παραγωγικό δεκάλεπτο του παιχνιδιού το σκορ διαμορφώθηκε στο τέλος 28-11 υπέρ των Old Stars. Ο Γεωργούσης είχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Τσαμποδήμος ξεχώρισε με εφτά για τους φιλοξενούμενους.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες απαλλαγμένες από άγχος και την κούραση του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν λύσεις στην επίθεση τους ενώ η άμυνα τους ήταν σαφώς πιο χαλαρή σε σχέση με το ξεκίνημα. Η λήξη της περιόδου βρήκε τους Old Stars να έχουν ανεβάσει λίγο την διαφορά με το σκορ να έχει γίνει 48-25. Ο Γεωργούσης πάλι πρώτος σκόρερ των Old Stars με εφτά πόντους, ο Τσαμποδήμος έβαλε οχτώ πόντους και ο Κασφίκης Κ. έξι για την Baca Juniors.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο με την Baca Juniors να μην δείχνει να έχει τις απαραίτητες ανάσες να φτάσει σε μία ανατροπή και τους Old Stars να μην αφήνουν την τύχη του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε στις παρυφές των 30 πόντων, 54-25 (36′) αλλά η Baca Juniors ήταν καλύτερη στα τελευταία τρία λεπτά και το παιχνίδι έληξε 58-37. Ο Γεωργούσης πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους για τους νικητές, οι Κασφίκης Κ. και Δασκαλόπουλος είχαν από, τέσσερις για τους ηττημένους.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Γιώργος Καπράλος με 18 πόντους έχοντας 5/16 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 5 μπλοκ. Ο Ερωτόκριτος Τσαμποδήμος καλύτερος της Baca Juniors με 15 πόντους έχοντας 4/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 κόψιμο.
Συνολικά οι Old Stars είχαν 22/56 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 5/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 6 μπλοκ. Η Baca Juniors είχε 15/54 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 1/2 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.
Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 15, Δουκάκης 5 (1), Δρακόπουλος 2 (10ρ 6ασ), Καπράλος 18 (2τρ 23ρ 4ασ 5μπ), Καρακώστας 14, Τζώρτζος 4 (11ρ).
Baca Juniors (Κασφίκης Κ.): Τσαμποδήμος 15 (2τρ 12ρ 6κλ), Κασφίκης Κ. 12, Δασκαλόπουλος 4, Κατσιάδας 4 (10ρ), Κασφίκης Σ. 2 (6ρ).
Τι μας άρεσε: Απίστευτα καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.