28/09/2021
West Kings 18 18 22 16 - 74 -
Hood BC 8 12 12 18 - 50 -

Έσπασε το ρόδι για τους West Kings!

Εύκολο βράδυ στο Basketaki Arena είχα οι West Kings, οι οποίοι για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Elite επικράτησαν της Hood με 74-50. Ετσι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τους Στιφάδο Bulls, ενώ η Hood έμεινε πάλι σε ρηχά νερά και δέχτηκε την δεύτερη της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Καλύτερα ξεκίνησαν στο ματς οι West Kings οι οποίοι ήταν πιο εύστοχοι, πιο γρήγοροι και έβγαλαν και ωραίες συνεργασίες στο παρκέ. Βρήκαν βοήθειες στο σκορ από πολλούς παίκτες ενώ η Hood δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό τους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-8 υπέρ των West Kings που είχαν πρώτο σκόρερ τον Φωτόπουλο με τέσσερις πόντους. Για την Hood ξεχώρισε ο Γιάτσε με πέντε.
Στη δεύτερη περίοδο ξεκίνησαν διαστημικά οι West Kings και με 7-0 σερί ανέβασαν τη διαφορά στο +17, 25-8(12′). Η Hood απάντησε με 9-0 σερί για να μειώσει σε 25-17 (15′) αλλά η συνέχεια του δεκαλέπτου άνηκε στους West Kings, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκαν στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 36-20. Πρώτοι σκόρερ οι Γεωργούσης και Σταματόπουλος με τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ άλλους τόσους είχε ο Λαύκας για την Hood.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με τους West Kings με δύο τρίποντα να ανεβάζουν την διαφορά στους 20, 42-22 (22′). Η Hood στη συνέχεια αντέδρασε και βρήκε τρόπο να σκοράρει χωρίς όμως να καταφέρει να ρίξει τη διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε 58-32 με ένα 10-0 στο τέλος των West Kings. Πρώτος σκόρερ του δεκαλέπτου ο Παναγιωτάκης με οχτώ πόντους, για την Hood ο Σολδάτος με έξι.
Απέλπιδα προσπάθεια της Hood στο τελευταίο δεκάλεπτο η οποία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα το West Kings. Κατάφεραν να μειώσουν σε 64-45 (36′), όμως τίποτα παραπάνω και η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους West Kings νικητές με 74-50. Ο Γεωργούσης έβαλε έξι πόντους για τους νικητές, οι Σολδάτος και Χαριτόπουλος από έξι για τους ηττημένους.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Άλκης Σταματόπουλος με 9 πόντους έχοντας 2/6 δίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 ασίστ, 2 λάθη και 1 μπλοκ. Για την Hood ξεχώρισε ο Σολδάτος με 12 πόντους έχοντας 1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι West Kings είχαν 17/39 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 16/27 βολές, 46 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 κόψιμο. Η Hood είχε 8/42 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 12 ασίστ, 9 λάθη και 1 ταπα.
West Kings (Μαρφαντάς): Παναγιωτάκης 13 (3τρ 4ασ), Κυρμίζογλου 2, Γεωργούσης 16 (3), Πεζούλας 2, Τσεμπέρης 7 (1), Βήττας 15 (1), Αναστόπουλος 2, Σταματόπουλος 9 (13ρ), Φωτόπουλος 4 (7ρ), Σταυρούλης 4 (6ασ).
Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 12 (3), Γιάτσε 9 (2), Πρωτόγερος 5 (6ασ), Ποστόλλι 2, Λαύκας 4 (13ρ), Μπέσιος 4 (6ρ), Milicevic 4, Χαριτόπουλος 10 (3).
Τι μας άρεσε: Οι West Kings ήταν καταιγιστικοί στα 3/4 του παιχνιδιού.