16/04/2024
Basketόσαυροι 21 25 21 23 - 90 -
Abalencia CB 15 23 33 31 - 102 -

Έσπασε το ρόδι η Abalencia BC!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα και ενέργεια από τις δύο ομάδες. Οι καλύτεροι παίχτες των Basketόσαυρων, Καραγιαννίδης και Σαρτάβας, προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν τους Φιλέλη και Κουλακιώτη των Abalencia με ενέργεια και αποφασιστικότητα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Basketόσαυρους να προηγούνται με σκορ 21-15, δείχνοντας την ανταγωνιστικότητά τους στο παιχνίδι.

Κατά το δεύτερο δεκάλεπτο, η μάχη στο γήπεδο συνεχίστηκε με την ίδια ένταση. Οι Abalencia προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την επιθετική πίεση των Basketόσαυρων, με τους Φιλέλη και Κουλακιώτη να προσπαθούν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην ανατροπή του αποτελέσματος. Ωστόσο, οι Basketόσαυροι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ 46-38.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Abalencia επέδειξαν σημάδια βελτίωσης και αποφασιστικότητας. Οι Φιλέλης και Κουλακιώτης ηγήθηκαν της ομάδας τους σε μια εντυπωσιακή επίθεση, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το αποτέλεσμα υπέρ των Abalencia. Μετά από ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, οι Abalencia βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 67-71, αφήνοντας τους Basketόσαυρους πίσω.

Κατά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Abalencia κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο παιχνίδι. Οι Φιλέλης και Κουλακιώτης συνέχισαν να είναι κομβικοί παίχτες για την ομάδα τους, ενώ η άμυνά τους ήταν ανίκητη. Παρά τις προσπάθειες των Καραγιαννίδη και Σαρτάβα των Basketόσαυρων, οι Abalencia κατέληξαν νικητές με σκορ 90-102, αποδεικνύοντας τη δύναμη και την αντοχή τους στον αγώνα.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Σταύρος Φιλέλης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 37 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Basketόσαυρους είναι ο Γεώργιος Καραγιαννίδης ο οποίος έκανε ένα εντυπωσιακό Double Double έχοντας 53 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Καραγιαννίδης 53(6), Νάτσιος, Πρεβενάς 12(2), Σαρτάβας 10, Χοπτερίδης 15(1)

Abalencia BC: Γρηγορόπουλος 5, Κουλακιώτης 24(2), Κωνσταντινίδης 13(1), Σαλαγιάννης 20(4), Σαπουρίδης 3(1), Φιλέλης 37(5)