19/11/2022
Δαλάι Κλάμα 15 14 7 8 - 44 -
Peristeri Trelleborg 17 10 15 8 - 50 -

Έσπασε το ρόδι η παθιασμένη Trelleborg!

Την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο της Evolution League πήρε χθες το βράδυ στο ΣΕΦ η Trelleborg, η οποία παρά τις πολλές απουσίες της κέρδισε με 44-50 τους Δαλάι Κλάμα για την τέταρτη αγωνιστική, αναγκάζοντάς τους παράλληλα στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Trelleborg, καθώς με τους Σταύρο Δαλέζο, Δρακόπουλο και Παύλου να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Βαγενά να βάζει ένα τρίποντο, προηγήθηκε με 15-17. Ο Τσίτος με 4 πόντους και ο Νικηταράς με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Τσίτου, έμμεσο τρίποντο του Μπέη και τρίποντο του Σωτηράκη, οι Δαλάι Κλάμα πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-27. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Δημήτρη Δαλέζου και τα καλάθια των Σταύρου Δαλέζου, Δρακόπουλου και Βαγενά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Τύρου έσφιξε την άμυνά της και με 6 πόντους του Παύλου, 4 του Βαγενά και 3 του Σταύρου Δαλέζου, πήρε προβάδισμα 6 πόντων, 36-42. Λίγα πράγματα επιθετικά για το συγκρότημα του Μπουρελάκου στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σωτηράκη να σκοράρει 5 πόντους και τον Λιακάκη 2. Σκορ τρίτης περιόδου 36-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Trelleborg έβγαλε περισσότερο πάθος για τη νίκη και με δράστες στην επίθεση τους Δρακόπουλο, Παύλου και Σταύρο Δαλέζο, έφτασε στην τεράστια νίκη με 44-50. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Δαλάι Κλάμα να βρουν ρυθμό και έτσι ηττήθηκαν δίκαια, με τους Τσιάρα, Σωτηράκη και Μπέη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 13/40 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/18 βολές, 15/42 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Σωτηράκης με 15 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 1/6 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Trelleborg ο Παύλου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 4/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μάγος 2, Μπέης 3, Νικηταράς 3 (1), Σωτηράκης 15 (3), Κεφαλάς, Λιακάκης 4, Μπαλατσός, Ντεμελής 2, Τσίτος 6, Τσιάρας 9

Trelleborg (Τύρος): Βαγενάς 9 (1), Δαλέζος Σ. 11 (1), Δαλέζος Δ. 6, Δρακόπουλος 11 (2), Σταυρόπουλος, Μονιός, Παύλου 13

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την Trelleborg στο τελευταίο δεκάλεπτο!