15/10/2019
3ple-G 17 21 8 10 - 56 -
Lobsters BC 12 11 16 12 - 51 -

Έσπασε το ρόδι η Triple-G!

Το απόγευμα της Κυριακής 13, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , η 3Ple-G χάρη στο πολύ καλό της πρώτο ημίχρονο επικράτησε με 56 – 51 των Lobsters παίρνοντας την πρώτη της νίκη για τον 24ο όμιλο του Basketaki Cup.

Οι Lobsters μπήκαν καλύτερα στο ματς με τον Τρέντσιο(6) σε πολύ καλή κατάσταση και  βοήθειες από Ράνη και Μπάρλα , όμως η 3-G ισορρόπησε και με Δημακόπουλο(6), Μπουρνουσούζη(5) , Καπώνη και Σιαράβα(4) πήρε το προβάδισμα(17-10). Ο Μπενιουδάκης με δίποντο διαμόρφωσε το 17 – 12.

Ο Μπουρνουσούζης με τρίποντο άνοιξε το σκορ στην δεύτερη περίοδο για να απαντήσει ο Τρικαλιώτης με 5 συνεχόμενους πόντους κάνοντας το 20 – 19.Στην συνέχεια η 3-G πάτησε το γκάζι, έτρεξε σερί 16 – 0 με Δημακόπουλο(4), Μπουρνουσούζη , Βαβούδη(5) και Σιαράβα (4) εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 (36-19).Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με δύο καλάθια από Τρέντσιο και Ράνη ενώ ο Βαβούδης με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 38 – 23 σκορ ημιχρόνου.

Δυναμικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν οι Lobsters τρέχοντας σερί 0 – 12 με Τρικαλιώτη, Μπενιουδάκη, Τρέντσιο(4), Χατζίδη και Ραχμάν να σκοράρουν, μειώνοντας σε 38-35.Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πέτυχαν τέσσερα συνεχόμενα καλάθια με Μπουρνουσούζη , Δημακόπουλο(4) και Καζαφέρη ενώ Τρικαλιώτης και Χατζίδης απάντησαν για τους Lobsters διαμορφώνοντας το 46 – 39.

Ο Σιαράβας με τρίποντο έστειλε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Τρέντσιο πρωταγωνιστή(6) και καλάθι του Ράνη πλησίασαν σε 49-47.Η 3-G δεν ήθελε να αμφισβητηθεί η ανωτερότητα της στο συγκεκριμένο ματς και με 4 πόντους του Δημακόπουλου και τρίποντο του Μπουρνουσούζη κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη ενώ Τρικαλιώτης και Τρέντσιος απλά μείωσαν στο τελικό 56 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Δημακόπουλος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άλεξ Τρέντσιος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Συνολικά οι 3Ple-G είχαν 17 – 39 δίποντα, 6– 26 τρίποντα, 4 – 9 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Lobsters είχαν 22 – 45 δίποντα, 1 – 20 τρίποντα, 4 – 11 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

3Ple-G (Κωνσταντινούδης-Γιαννακάκης) : Μπουρνουσούζης 16, Δημακόπουλος 18 (9ρ.), Παναγιωτόπουλος, Καζαφέρης 2, Καπώνης 2 (11ρ.), Βαβούδης 7, Βασιλειάδης (8 ρ.), Σιαράβας 11(8ρ.).

Lobsters (Ραχμάν): Μπενιουδάκης 6, Κουλουριανάκος, Τρέντσιος 20(11ρ.), Μπάρλας 2, Χατζίδης 4, Τρικαλιώτης 11, Ράνης 8 , Ραχμάν.

Τι μας άρεσε: Το πρώτο ημίχρονο της 3-G και η αντίδραση των Lobsters στο δεύτερο μισό του αγώνα.